Zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji, w sposób, który zapewni spełnienie wymogów w zakresie ich odzysku i recyklingu oraz ograniczenia deponowania na składowiskach, stanowi ogromne wyzwanie. Na europejskim rynku dominującą technologią pozwalającą na zagospodarowanie bioodpadów jest kompostowanie, a alternatywą dla stabilizacji tlenowej jest fermentacja. Obie metody przetwarzania odpadów biodegradowalnych zostaną szczegółowo omówione podczas 5. Ogólnopolskiej Konferencji BIOODPADY, która odbędzie się w dniach 28-29 września br., w Sandomierzu.
Podczas obrad poruszane będą kwestie dotyczące m.in. zagospodarowania bioodpadów w świetle wymagań pakietu gospodarki w obiegu zamkniętym (w tym wymagania Unii Europejskiej oraz regulacje krajowe w zakresie bioodpadów), procesów biologicznych jako metod recyklingu organicznego oraz unieszkodliwiania odpadów. Ponadto omówione zostaną zagadnienia związane z potencjałem energetycznym i możliwościami zagospodarowania biogazu z procesu fermentacji, a także rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów właśnie w kontekście zbiórki bioodpadów. Podjęta zostanie także tematyka recyklingu organicznego jako kluczowego elementu koncepcji circular economy.
Organizowana przez firmę EKORUM Konferencja połączona będzie z wyjazdem technicznym i wizytacją instalacji zarządzanej przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli.
Szczegółowy program konferencji już wkrótce na stronie www.ekorum.pl
Na podstawie informacji nadesłanej przez Ekorum
fot. sozosfera.pl














