Nowy zakład recyklingu tworzyw

Nowy zakład recyklingu tworzyw sztucznych HDPE

Grupa ALPLA poinformowała, że w Toluca w Meksyku otworzyła nowy zakład recyklingu tworzyw sztucznych HDPE. Jednocześnie firma zapowiada podwojenie rocznych zdolności produkcyjnych do 30 tys. ton od drugiej połowy 2022 r.

Nowy zakład recyklingu tworzyw uruchomiony w Toluca w Meksyku

10 listopada firma ALPLA świętowała inaugurację swojego nowego zakładu recyklingu tworzyw sztucznych z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) w Toluca, stolicy środkowego meksykańskiego stanu Meksyk. Wśród gości znaleźli się Elisabeth Kehrer, ambasador Austrii w Meksyku oraz Alfredo del Mazo Maza, gubernator stanu Meksyk. Ukończenie prac zajęło nieco ponad rok, po tym jak we wrześniu 2020 r. ogłoszono jego budowę. Kwota inwestycji wyniosła ok. 20 mln euro. W zakładzie, który będzie działał jako spółka zależna należąca w całości do koncernu ALPLA, powstało ok. 70 nowych miejsc pracy – dodaje firma.

Jak zaznacza firma, aktualnie wydajność instalacji jest zaprojektowana do poziomu 15 tys. ton rocznie poddanego recyklingowi HDPE (rHDPE) w formie peletu. Regranulat ten wykorzystywany jest głównie do produkcji opakowań niespożywczych, takich jak opakowania środków higieny osobistej oraz środków czystości do użytku domowego. Zapotrzebowanie na materiały do recyklingu jest tak duże w Meksyku i Ameryce Środkowej, że większość produkcji będzie wykorzystywana regionalnie.

Nowy zakład recyklingu tworzyw i możliwość zwiększenia wydajności do 30000 ton

Wraz z pierwszym uruchomieniem nowego zakładu recyklingu, firma ALPLA pozostaje wierna strategicznemu ukierunkowaniu na myślenie z wyprzedzeniem i inwestowanie w regionach, w których zapotrzebowanie na materiały z recyklingu ma duży potencjał wzrostu. – Cieszymy się, że dzięki tej nowej lokalizacji możemy odgrywać ważną rolę we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym lokalnie w Meksyku. Podejmując to działanie, nadajemy wartości zużytym plastikowym butelkom, a także promujemy zbiórkę tworzyw sztucznych i rozwój niezbędnej infrastruktury regionalnej – powiedział Georg Lässer, dyrektor ds. recyklingu korporacyjnego.

Jednocześnie firma zaznacza, że już teraz może ogłosić zwiększenie rocznej zdolności produkcyjnej zakładu recyklingu do poziomu 30 tys. ton począwszy od drugiej połowy 2022 r. – Obserwujemy rosnącą dynamikę na rynku recyklingu, czyniąc krok naprzód w naszym zaangażowaniu w zrównoważony rozwój, a zapotrzebowanie naszych klientów w regionie na materiały pochodzące z recyklingu pokonsumenckiego rośnie. Dzięki temu możemy już zainicjować wzrost produkcji rHDPE w Toluca – tłumaczył Carlos Torres, dyrektor regionalny na Meksyk, Amerykę Środkową i Karaiby.

Doświadczenie z recyklingiem PET w regionie i rozszerzenie działalności recyklingowej

Przy okazji firma chwali się, że ma wieloletnie doświadczenie w recyklingu poużytkowego PET w Meksyku. Pierwszy zakład recyklingu tego typu butelek w Ameryce Łacińskiej, Industria Mexicana de Reciclaje (IMER), został uruchomiony w 2005 r. Grupa podkreśla, że IMER to wspólne przedsięwzięcie firm ALPLA México, Coca-Cola México i Coca-Cola Femsa. Łącząc siły, w ciągu ostatnich 15 lat partnerzy ci stworzyli infrastrukturę do zbiórki i recyklingu zużytych butelek PET po napojach. Rocznie produkują oni blisko 15 tys. ton płatków do produkcji opakowań spożywczych z poużytkowego PET.

Na początku 2021 r. Grupa ALPLA ogłosiła, że będzie inwestować średnio 50 mln euro rocznie do 2025 r. w rozwój działalności recyklingowej. W szczególności planuje zglobalizować swoje działania w obszarze wysokiej jakości recyklatów, aby zamknąć cykl materiałów w jak największej liczbie regionów. W sumie roczna wydajność firm recyklingowych ALPLA, spółek joint venture i spółek osobowych wynosi ok. 130 000 ton PET i 60 tys. ton PE – podsumowuje firma.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ALPLA

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny