system zbiórki odpadów

Nowy system zbiórki odpadów w Warszawie

Urząd m.st. Warszawa (UM) przypomina, że od 1 stycznia 2019 r. w stolicy wchodzi w życie nowy system zbiórki odpadów.

W myśl nowych zasad mieszkańcy będą mieli możliwość selektywnej zbiórki odpadów do pięciu pojemników.

Pięciopojemnikowy system zbiórki odpadów w stolicy

Przy okazji stołeczny magistrat informuje, że od piątku, 28 grudnia na stronach operatorów dostępne są nowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, które uwzględniają wymagania nowego system segregacji.

Dotychczasowi operatorzy systemu: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie, spółka „SUEZ Polska” oraz P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska będą odbierać odpady od mieszkańców do czasu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów w stolicy i podpisania umów docelowych.

Jak podaje UM, w postępowaniu przetargowym wpłynęło dziewięć ofert. Po zakończeniu ich weryfikacji pod względem spełniania wymagań formalnych, w styczniu odbędzie się aukcja elektroniczna. W jej wyniku ma zostać ustalona ostateczna wartość kontraktów. Umowy wynikające z przetargu będą obowiązywać przez trzy kolejne lata, od chwili rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów.

Rozpoczęte przygotowania do wdrożenia systemu

Jak podaje UM, w piątek, 28 grudnia na stronach internetowych operatorów (www.mpo.com.pl, www.lekaro.pl, www.suezpolska.com) oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl zostały umieszczone nowe harmonogramy odbioru odpadów.

system zbiórki odpadów

Operatorzy od kilku dni dostarczają też mieszkańcom niezbędne worki na odpady. Nowy system najszybciej zostanie wdrożony w domach jednorodzinnych. Do ponad 70 tys. punktów worki zostaną dostarczone do końca br. Operatorzy oklejają też dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami.

Nowe zasady segregacji wdrażane stopniowo

Od 1 stycznia 2019 r. w Warszawie będzie obowiązywał nowy, pięciopojemnikowy system segregacji odpadów komunalnych w podziale na metale i tworzywa sztuczne, papier, bioodpady, szkło i zmieszane). Zmiany, które czekają mieszkańców Warszawy, to zwiększenie liczby zbieranych frakcji, w tym wymóg selektywnej zbiórki nowej frakcji, czyli bioodpadów. Jak podaje stołeczny magistrat we frakcji tej mieszczą się resztki kuchenne, ale bez pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu czy kości.

Jednak warto zwrócić uwagę, że nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Znaczna część pojemników, które są obecnie używane, zostanie oznaczona na nowo, dlatego magistrat apeluje o zwracanie uwagi na naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Jednocześnie UM zaznacza, że dopóki w altanach śmietnikowych znajdować się będą trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować odpady według dotychczasowych zasad, bowiem przejście na nowy system może potrwać kilka tygodni.

W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka na odpady „segregowane suche” mają zostać podzielone na dwie frakcje. Na „papier” i trafić do pojemników z niebieską naklejką oraz na „metale i tworzywa sztuczne” (pojemniki z żółtą naklejką).

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, będą podzielone na odpady, które mogą trafić do frakcji „bio” – pojemnik z brązową naklejką oraz na odpady „zmieszane”. Ta ostatnia frakcja to odpady, których nie można wyrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi (pojemnik z czarną naklejką lub czarny worek).

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawa

fot. UM Warszawa

partner portalu

reklama

reklama

reklama