samochody do selektywnej zbiórki

Nowe samochody do selektywnej zbiórki w Kołobrzegu

Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu (MZZDiOŚ) kupił trzy nowe samochody do selektywnej zbiórki odpadów – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW). Łączna wartość zakupu to niemal 2,5 mln zł, a ponad 2,2 mln zł pochodzi z dofinansowania pozyskanego w WFOŚiGW.

Trzy samochody do selektywnej zbiórki zakupione ze wsparciem WFOŚiGW

W ramach zadania zostały kupione trzy samochody do selektywnej zbiórki: ciężarowy samochód specjalistyczny, wyposażony w HDS i skrzynię ładunkową oraz dwa fabrycznie nowe samochody bezpylne – jeden dwu- i jeden trzykomorowy. Jak podaje WFOŚiGW, zakup ma pozwolić na efektywniejsze świadczenie usług odbioru odpadów na terenie miasta Kołobrzeg oraz gmin: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gościno, Siemyśl i Dygowo.

samochody do selektywnej zbiórki

Inwestycja pozwala zbierać dwie oraz trzy (w zależności od samochodu) frakcje odpadów podczas jednego przejazdu. Pojazdy odbierają odpady głównie z domów jednorodzinnych, gdzie przeważają pojemniki o objętości do 360 l bądź worki. Według informacji podanej przez WFOŚiGW, dzięki połączeniu wydajności i ładowności pojazdów można optymalizować trasy przejazdu śmieciarek zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dzięki dwóm i trzem oddzielnym komorom nie dochodzi do mieszania odpadów zebranych selektywnie. W dodatku zamontowane w pojazdach wrzutniki pozwalają na wyposażenie pojazdów w systemy wagowe do dynamicznego ważenia odpadów. Całkowita pojemność skrzyń ładunkowych wynosi: ok. 20m3 w przypadku pojazdu dwukomorowego oraz 21m3 w przypadku samochodu z zabudową trzykomorową. Zabudowy zostały wyposażone w pompy hydrauliczne, co pozwala na spadek zużycia paliwa o ok. 10%.

Nowe samochody do selektywnej zbiórki pomogą osiągać poziomy odzysku i recyklingu

Samochody zostały wyposażone w fotorejestrator online, system GPS oraz ręczne czytniki kodów kreskowych/RFID. Dzięki nim można zidentyfikować każdy pojemnik oraz worek, który został odebrany z punktu gromadzenia odpadów, a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości podczas odbioru odpadów w czasie rzeczywistym do zamawiającego. Jak dodaje WFOŚiGW, fotorejestrator online dzięki zamontowanym trzem kamerom na zabudowie śmieciarki przesyła trzy zdjęcia co 3 sekundy na serwer, a fotografie są dostępne po krótkim czasie dla zamawiającego oraz osób nadzorujących pracę sprzętu. Wszystkie pojazdy zostały wyposażone w silniki spełniające standardy określone normą emisji spalin Euro 6.

Efektem ekologicznym projektu ma być utrzymanie wysokiego poziomu odbioru i odzysku odpadów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW w Szczecinie (tekst: Bartosz Pluto Prądziński, kierownik Zakładu Ochrony Środowiska w Miejskim Zakładzie Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu i Karol Popiel, WFOŚiGW w Szczecinie)

fot. MZZDiOŚ w Kołobrzegu

partner portalu

reklama

reklama

reklama