na zużyty sprzęt

Nowe pojemniki na zużyty sprzęt w Grodzisku Mazowieckim

W Grodzisku Mazowieckim pojawiły się kontenery na zużyty sprzęt elektroniczny, elektryczny oraz inne odpady wartościowe. Pojemniki są przeznaczone do zbiórki drobnej elektroniki o maksymalnym rozmiarze do 50 cm. Mieszczą się w tym stare telefony, monitory, laptopy, konsole, żelazka, miksery, tostery itp. W pierwszej fazie projektu na terenie miasta w strategicznych punktach będzie rozlokowanych 10 kontenerów. Montaż ma się zakończyć jeszcze w lipcu br. – zapowiedziała firma Terra Recycling (TR).

Pojemniki na zużyty sprzęt w dwóch lokalizacjach w Grodzisku Mazowieckim

W ramach umowy z władzami samorządowymi Grodziska Mazowieckiego zamontowane zostały już pierwsze pojemniki na zużyty sprzęt. Mieszczą się one na parkingu przy Stawach Walczewskiego oraz na parkingu przy Cmentarzu Komunalnym w Szczęsnym, kilka kilometrów od centrum Grodziska. Lokalizacja kontenerów nie została wybrana przypadkowo. Musi ona uwzględniać kilka czynników. Pojemniki powinny być łatwo dostępne dla mieszkańców chcących pozostawić w nich odpady. Dojazd do nich nie może być w żaden sposób ograniczony, tak by dało się je swobodnie opróżniać i serwisować. Nie mogą utrudniać poruszania się pieszym, rowerzystom i kierowcom – wskazuje TR.

Chcemy wspomóc mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i ułatwić im utylizację zużytego sprzętu elektro. Dzięki umieszczeniu pojemników na terenie Grodziska Mazowieckiego będzie im łatwiej i wygodniej pozbyć się niepotrzebnych urządzeń. Przygotowując grafikę na nasze kontenery zależało nam, aby oprócz funkcjonalności miała też atrakcyjny wygląd, aby zaciekawić mieszkańców Mazowsza tematem odpowiedzialnego recyklingu elektroodpadów – podsumowuje Sebastian Królik, prezes TR.

Sprzęty trafią do odzysku i recyklingu

Firma wskazuje, że przykuwające wzrok ciekawą kolorystyką pojemniki z blachy ocynkowanej są wyposażone w klapę samo-domykającą, która umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie. Sprężyny gazowe wspomagają klapę, zapewniając jej powolny i płynny ruch. Daszki ochronne zapobiegają zaciekaniu deszczu do środka. Kontenery wyposażone są w zamek z wkładką. Mają wysokość prawie dwóch metrów, a każdy waży ponad 200 kg.

Wspomniane pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Każdy ze sprzętów oddanych do pojemnika zostanie bezpiecznie zdemontowany i przekazany do odzysku, a następnie poddany recyklingowi.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odebrany z pojemników poddawany jest różnym procesom odzysku, w tym recyklingu. Wstępne przetwarzanie polega na obróbce w celu oddzielenia frakcji nadających się do recyklingu. Elektroodpady segregowane są następnie pod kątem rodzajów poszczególnych tworzyw sztucznych. Dzieli się je również ze względu na zawartość płytek elektronicznych, zawierających metale szlachetne, metali żelaznych i nieżelaznych oraz szkła i makulatury. Poszczególne frakcje pozyskanych materiałów podlegają recyklingowi. Tworzywa sztuczne oraz metale sprzedawane są do podmiotów zewnętrznych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Grupa Elemental Holding

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu