W Białymstoku zamontowane zostały nowe kosze na śmieci – jest ich 100. Ustawiono je w miejscach o wzmożonym ruchu, głównie przy oznakowanych przejściach dla pieszych i przystankach komunikacyjnych. „Są estetyczne, funkcjonalne i doskonale sprawdzają się w miejscach publicznych” – podkreślił Urząd Miejski w Białymstoku (UM).
Nowe kosze na śmieci – smukłe i z dużą pojemnością
Pierwsze tego typu kosze na odpady pojawiły się w mieście na terenach zieleni miejskiej: na Skwerze Armii Krajowej w 2018 r. Kolejnymi miejscami były Skwer J. Popiełuszki (2019 r.), Skwer J. Smacznego i Skwer św. Konstantyna, cesarza (2023 r.).
Jak zaznaczył UM, w użytkowaniu kosze na śmieci okazały się trwałe i funkcjonalne, a przy tym są estetyczne. Do podłoża montuje się je za pomocą kotew, dzięki czemu są stabilne. Nowe kosze na śmieci są smukłe, przez co zajmują mało miejsca w przestrzeni miejskiej, a przy tym mają dużą pojemność. Ponadto ich budowa utrudnia rozwiewanie zawartości przez wiatr czy też rozrzucanie przez ptaki – wskazał magistrat.
Gdzie w Białymstoku można je znaleźć?
W ślad za terenami zieleni miejskiej, nowe kosze na śmieci wprowadza się w inne przestrzenie publiczne miasta. Niedawno zakończył się montaż 110 takich pojemników na kilku chodnikach. Pojawiły się one w ciągu ulic: Lipowej, Suraskiej, Liniarskiego, Malmeda (od Lipowej do Białówny), Białówny (od Sienkiewicza do Malmeda), Kościelnej i Kilińskiego. Można z nich skorzystać także na Placu JP II, przy ul. Sienkiewicza (od Legionowej do Białówny) oraz w rejonie podziemnego przejścia pieszo–rowerowego pod torami kolejowymi. 10 nowych pojemników jest jeszcze zmagazynowanych i czeka na montaż w lokalizacjach, w których okażą się potrzebne. Koszt przedsięwzięcia to niecałe 175 tys. zł.
Magistrat zaznaczył też, że takie same nowe kosze wybrano również jako wyposażenie Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego w ramach prowadzonej obecnie rewaloryzacji tych obiektów. Pierwsze ustawiono już wzdłuż ul. Legionowej, a kolejne będą montowane sukcesywnie na pozostałym terenie bulwarów oraz w parku.
Na podstawie www.bialystok.pl
fot. UM w Białymstoku