niezidentyfikowane substancje

WIOŚ i pojemniki typu mauzer zawierające niezidentyfikowane substancje

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ) poinformował, że 15 kwietnia br. jego Delegatura w Płocku otrzymała zgłoszenie od dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Sochaczewie. W zgłoszeniu przekazana została informacja, że na stacji paliw w miejscowości Kożuszki-Parcel (gm. Sochaczew, powiat sochaczewski) została porzucona naczepa, na której znajdują się pojemniki typu mauzer zawierające niezidentyfikowane substancje.

Niezidentyfikowane substancje wyciekły również do gruntu

Tego samego dnia pracownicy WIOŚ-u przeprowadzili czynności służbowe. Na miejscu znajdowało się 10 zastępów jednostek straży pożarnej, w tym jednostka ratownictwa chemicznego nr 6 z Warszawy.

Podczas oględzin przeprowadzonych przez inspektorów ustalono, że na porzuconej naczepie znajdują się łącznie 22 mauzery zawierające niezidentyfikowane substancje. Jak zaznaczył WIOŚ, niektóre z pojemników posiadały oznaczenie UN 1830 oraz dopisek „ODAPAD”. Jeden z mauzerów znajdujących się na naczepie uległ rozszczelnieniu. 4/5 substancji z rozszczelnionego pojemnika przedostały się do studzienki odprowadzającej wody opadowe do zbiornika bezodpływowego. Płyn wyciekł też na nieutwardzoną część nieruchomości. Badania substancji przeprowadzone przez funkcjonariuszy PSP wykazały, że jest to kwas siarkowy (VI) 96%.

Rozlana substancja zabezpieczona została przez PSP w Sochaczewie poprzez zasypanie piaskiem, po czym została zebrana do pojemników typu mauzer.

Próbki niezidentyfikowanych substancji skierowano do badania

Również 15 kwietnia br., na zlecenie WIOŚ-u, specjaliści z Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pobrali próbki gleby oraz ścieków do badań.

Jak zaznaczył WIOŚ, w związku z poczynionymi ustaleniami prowadzone będą dalsze czynności kontrolne.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny