Gdańsk bez plastiku

Niemal rok programu „Gdańsk bez plastiku”

Papierowe kubki, sztućce czy słomki w bistro. Wycofanie ze sprzedaży jednorazowych produktów, takich jak woreczki na lód czy worki na śmieci. Sklep IKEA Gdańsk przyłącza się do programu „Gdańsk bez plastiku”, a wcześniej zmiany zaczęło wprowadzać gdańskie ZOO – informuje Urząd Miejski w Gdańsku (UM).

Dołączenie kolejnych partnerów do naszego programu „Gdańsk bez plastiku” to niezwykle istotny krok w stronę bardziej zrównoważonego świata. W lutym, gdy ogłosiliśmy program, przygotowaliśmy akcję skierowaną do mieszańców i opublikowaliśmy 10 zasad, jak można bardziej ekologicznie żyć. Dzisiaj chcemy do tego zaprosić przedsiębiorców. Bardzo się cieszę, że gdańska IKEA jest pierwszym przedsiębiorącą, który dał się zaprosić, ale i aktywnie się włącza się do działań. Współpraca z biznesem i lokalną społecznością to dowód na to, że wspólnie możemy zniwelować problem zaśmiecania jednorazowymi produktami z plastiku – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk bez plastiku – IKEA dołącza do Programu

Problem zanieczyszczenia środowiska odpadami z jednorazowego plastiku to jedno z największych wyzwań, jakie stoją obecnie przed światem. Do mórz i oceanów co roku trafia ok. 30 mln ton plastiku, co szkodzi nie tylko poszczególnym ekosystemom, ale całemu środowisku. Niezbędne są więc inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten złożony problem.

Jedną z nich jest rezygnacja z plastikowych produktów jednorazowego użytku we wszystkich sklepach IKEA. Pierwszym sklepem w Polsce, w którym udało się to już osiągnąć jest IKEA w CH Blue City. Kolejnym jest właśnie sklep IKEA Gdańsk, który wycofał już jednorazowe woreczki na lód oraz żywność, worki na śmieci i słomki do napojów. Dodatkowo w gdańskim sklepie IKEA w restauracji i bistro wprowadzono papierowe słomki i kubki oraz drewniane sztućce jako zamienniki plastikowych „jednorazówek” – podkreśla UM.

Z uwagi na to, że IKEA Gdańsk zlokalizowana jest w pobliżu tak cennego przyrodniczo obszaru, temat ochrony środowiska jest dla nas priorytetem – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor sklepu IKEA w Gdańsku.

Jak wskazuje gdański magistrat, największym wyzwaniem dla całej IKEA było przede wszystkim znalezienie i zaproponowanie klientom bardziej zrównoważonych alternatyw dla jednorazowych produktów z plastiku. – Realizacja tego zobowiązania to niełatwy, skomplikowany operacyjnie i logistycznie, długi proces. Jednak wiemy, że dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na planetę – przyznaje dyrektor gdańskiego sklepu. – Mobilizują nas do tego również mieszkańcy Gdańska oraz okolic, którzy są świadomi potrzeby troski o środowisko i starają się żyć w bardziej ekologiczny sposób. Dlatego aktywnie działamy w tej kwestii, skutecznie ograniczając zużycie jednorazowego plastiku – dodaje.

Gdańsk bez plastiku – pozytywnie dla planety

Gdański magistrat podaje, że IKEA chce tworzyć zrównoważony biznes, pokazując, iż rezygnacja z jednorazowego plastiku jest możliwa, a także inspirując do podobnych działań klientów i inne firmy. W strategii „People & Planet Positive” IKEA zobowiązuje się, że od 2020 r. artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takie jak słomki, sztućce, kubki i talerze, zostaną zastąpione alternatywnymi, bardziej przyjaznymi środowisku odpowiednikami. Firma nieustannie poszukuje jeszcze lepszych rozwiązań, które zmniejszają wpływ na klimat oraz są dobre zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Zrównoważone ZOO w ramach programu Gdańsk bez plastiku

Gdańskie ZOO przystąpiło do inicjatywy miasta już na początku bieżącego roku – przypomina UM i dodaje, że w ramach programu zobowiązało dzierżawców do unikania plastiku. W 2019 r. wywóz odpadów plastiku zmniejszył się aż o 40%. W kolejnych latach w umowach zawarty będzie obowiązek ograniczenia używania plastikowych jednorazówek oraz powstanie sieć wodopojów dla pracowników, którzy wyposażeni zostaną w bidony, by aktywnie wspierać projekt – dodaje UM.

– Troska o środowisko naturalne i idące za tym minimalizowanie użycia plastiku to także troska o zwierzęta. Odpady znajdujące się w morzach i oceanach prowadzą do zatruwania naturalnych środowisk zwierząt, co nierzadko skutkuje również ich śmiercią. Dlatego wspólna walka o lepszy klimat i kształtowanie świadomości ludzi to zadanie każdego z nas – podkreśla Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gdańsk bez plastiku – dla mieszkańców

„Gdańsk bez plastiku” to inicjatywa polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym. Wśród sugerowanych przez miasto 10 zasad bez plastiku dla mieszkańców znalazły się m.in.: zabieranie na zakupy toreb bawełnianych, zamawianie napojów w kubkach wielorazowego użytku bez słomek czy pakowanie jedzenia na wynos we własne szklane lub metalowe pojemniki. W ramach kampanii odbyło się ponad 70 wydarzeń we współpracy z ponad 30 partnerami, które przypominały i promowały założenia programu. W czerwcu, podczas specjalnej akcji promocyjnej, w magistracie mieszkańcom rozdano 2000 wielorazowych bawełnianych toreb.

Gdańsk bez plastiku – czas na przesiębiorców

Po akcji skierowanej do mieszkańców, teraz czas na przedsiębiorców. Dla nich miasto przygotowało pięć podpowiedzi, jak unikać plastiku. A zaczyna od siebie.

– Uważam, że zawsze trzeba zacząć od siebie i tak zrobiliśmy. Po wprowadzeniu szklanych butelek z wodą z kranu na spotkaniach, tylko w 2019 roku pozbyliśmy się 18 tysięcy butelek z plastiku. To jest bardzo wymierny wynik. I idzie nam coraz lepiej. Od nowego roku w Urzędzie Miejskim wejdzie zarządzenie obligujące pracowników do konkretnych zachowań, jak wyeliminowanie produktów jednorazowego użytku, np. mieszadełek, sztućców czy kubeczków; drukowania na papierze z recyklingu oraz stosowania „zielonych zamówień publicznych” – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.

Gdański magistrat opublikował także pięć podpowiedzi dla przedsiębiorców, jak mogą oni ograniczyć ilość stosowanych tworzyw sztucznych. Zgodnie z nimi płyny i środki do mycia i sprzątania oraz oleje powinno się kupować w opakowaniach zbiorczych, wodę do picia wlewać z kranu do szklanych butelek, a segregatorów i koszulek na dokumenty używać wielokrotnie. Uniknąć generowania plastikowych odpadów pomoże także wymiana wkładów w długopisach, zamiast ich wyrzucania, gdy się wypiszą oraz zastąpienie naczyń jednorazowych, biodegradowalnymi lub wielorazowego użytku.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. UM w Gdańsku

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny