Nielegalny transport odpadów zatrzymany

Kolejny nielegalny transport odpadów zatrzymany

Policja podkreśla, że chociaż przestępcy nie rezygnują z prób nielegalnego pozbycia się odpadów, to nie mogą spać spokojnie, bowiem śląscy stróże prawa regularnie zatrzymują osoby, które biorą udział w przestępczym procederze oraz udaremniają próby porzucenia nielegalnych odpadów.

Nielegalny transport odpadów zatrzymany przez śląskich kryminalnych

Dowodem na to jest kolejny zatrzymany nielegalny transport odpadów, tym razem z Niemiec do jednego z zakładów na Śląsku. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP), zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Jak podaje Komenda Główna Policji (KGP), kryminalni z KWP ustalili, że do jednego z zakładów na Śląsku zmierza transport odpadów komunalnych wwieziony z Niemiec.

Podejrzany samochód ciężarowy z naczepą został zatrzymany przez policjantów na autostradzie A1 w Zabrzu. Kryminalni wspólnie z inspektorami śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili jego kontrolę. W dokumentach transportu jako przewożone z terytorium Niemiec figurowały odpady mogące stanowić paliwo alternatywne. Jednak na naczepie samochodu ciężarowego pod warstwą zadeklarowanego paliwa alternatywnego kontrolujący ujawnili duże ilości odpadów komunalnych. Okazało się, że do śląskiego zakładu wytwarzającego paliwa alternatywne trafić miał nielegalny transport odpadów komunalnych pochodzących z Niemiec, który ukryty był pod warstwą zadeklarowanych i legalnie transportowanych odpadów.

W kontroli udział wzięli również pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz policjanci z komend w Zabrzu i Tarnowskich Górach.

Nielegalny transport odpadów zatrzymany – będzie kara

Pojazd wraz z nielegalnym ładunkiem trafił na parking strzeżony, gdzie zaczeka na decyzję Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o jego odesłaniu. Policja zaznacza, że inspektorzy stwierdzili dwa naruszenia przepisów przez przewoźnika. Jedno dotyczy przewożenia odpadów w sposób umożliwiający ich mieszanie się, natomiast drugie to brak zezwolenia na wwóz odpadów do Polski.

Przewoźnikowi grozi maksymalna możliwa do nałożenia kara wskutek kontroli drogowej, czyli 12 tys. zł. Ponadto policjanci prowadzą czynności w związku z popełnieniem przestępstwa nielegalnego wwiezienia do Polski odpadów komunalnych. Policja zaznacza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów, nielegalny transport odpadów komunalnych z zagranicy do Polski zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

Na podstawie policja.pl

fot. ITD w Katowicach/policja.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama