Proceder pozbywania się niebezpiecznych odpadów

Nielegalny proceder pozbywania się niebezpiecznych odpadów przemysłowych – sześć osób zatrzymanych

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (KWP) zatrzymali sześć osób zamieszanych w nielegalny proceder pozbywania się niebezpiecznych odpadów przemysłowych. Odpady zamiast trafiać do specjalistycznego zakładu były zakopywane w nieczynnych żwirowniach pod Lesznem i Gostyniem w Wielkopolsce.

Proceder pozbywania się niebezpiecznych odpadów w nieczynnej żwirowni

W poniedziałek (8. marca br.), policjanci z KWP zatrzymali osoby zajmujące się zakopywaniem odpadów przemysłowych na terenie wyeksploatowanej żwirowni. Wydarzyło się to w miejscowości Bojanice w powiecie leszczyńskim. Jednocześnie policja wskazuje, że podobne odpady były ukrywane w nieczynnej żwirowni w miejscowości Kunowo (pow. gostyński). W związku z tą sprawą zatrzymany został właściciel żwirowni oraz pięć innych osób, w tym współwłaściciel firmy zajmującej się „utylizacją” tych odpadów.

Stróże prawa podkreślili, że od pewnego czasu docierały do nich informacje, iż w jednej z podpoznańskich firm, działającej na rynku utylizacji odpadów przemysłowych, dochodzi do poważnych nieprawidłowości. Odpady zamiast trafiać do wyspecjalizowanych zakładów dysponujących odpowiednimi technologiami unieszkodliwiania odpadów, były wywożone do nieczynnych żwirowni w okolicach Leszna i Gostynia. Tam właśnie mogły być zakopywane duże ilości pyłów polakierniczych bądź substancji ropopochodnych.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej oraz Dochodzeniowo Śledczego KWP. Na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie pracowali także eksperci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ), wyspecjalizowane jednostki Straży Pożarnej oraz biegły sądowy. Zostały wykonane wykopy i odwierty, pobrano także próbki do badań laboratoryjnych.

Co najmniej 90 ciężarówek niebezpiecznych odpadów przemysłowych

Według wstępnych szacunków pod ziemią mogły zostać zakopane niebezpieczne odpady przemysłowe, do których przewozu mogło posłużyć co najmniej 90 ciężarówek. W jednej z lokalizacji znajduje się także hałda o powierzchni około dwustu metrów kwadratowych, w której mogą znajdować się dziesiątki ton odpadów – podkreśla policja.

Zgromadzone materiały dowodowe przekazano Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, z którą kryminalni prowadzą wspólne śledztwo. Niebawem osobom zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty, a jak dodają stróże prawa, brane jest także pod uwagę skierowanie wniosku do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Na podstawie www.policja.pl

fot. policja

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny