Nielegalny obrót odpadami

Nielegalny obrót odpadami – kryminalni w akcji

Komenda Główna Policji (KGP) poinformowała, że w wyniku przeprowadzonej przez małopolskich i śląskich policjantów akcji zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się nielegalnym obrotem odpadami niebezpiecznymi.

Jak zaznacza KGP, wśród zatrzymanych jest m.in. 52-letni szef grupy, który usłyszał już zarzuty.

Rankiem 2. kwietnia br., funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, weszli na teren kilku mieszkań na Śląsku, Pomorzu i w Małopolsce. W wyniku akcji zatrzymanych zostało kilka osób.

Nielegalny obrót odpadami – rozbita zorganizowana grupa przestępcza

Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani stworzyli grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych. Według KGP proceder polegał na tym, że sprawcy wynajmowali hale magazynowe w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Umowy zawierali na spółki zarejestrowane na siebie lub osoby trzecie – członków rodziny lub tzw. słupy. Po podpisaniu umów, na terenie magazynów wbrew przepisom deponowane były odpady. Były to odpady płynne, będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów. Potwierdziły to ekspertyzy przeprowadzone przez biegłych z zakresu fizykochemii. Odpady przechowywano zwykle w zbiornikach o pojemności 1000 l, tzw. mauzerach oraz w beczkach o pojemności 200 l.

Następnie sprawcy porzucali odpady, pozostawiając je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub mogących spowodować skażenie środowiska. Na każdym z wynajętych terenów przestępcy zostawiali zwykle nawet kilka tysięcy zbiorników z odpadami, pozostawiając problem ich zagospodarowania właścicielom gruntów lub magazynów.

Do sprawy zatrzymano kilka osób, są to mieszkańcy Śląska, Małopolski i Pomorza. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, a także transportu i składowania odpadów wbrew przepisom. Za te czyny grozi im do 10 lat więzienia.

Nielegalny obrót odpadami – zatrzymane osoby w wieku od 24 do 52 lat

Tego samego dnia działania w podobnych sprawach podjęli także, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, stróże prawa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policjanci we wczesnych godzinach porannych weszli do kilkunastu wytypowanych hal, magazynów, a także mieszkań osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

W wyniku działań kryminalni zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem odpadami niebezpiecznymi. Wśród nich jest 52-letni prokurent. Usłyszał on zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która wbrew przepisom składowała i transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Policjanci ujęli także współpracowników prokurenta. To mężczyźni w wieku od 24 do 37 lat, którzy odpowiedzialni byli za podrabianie dokumentów przewozowych, kierowcy, osoba wyszukująca miejsca do nielegalnego składowania, a także operator magazynu – mający za zadanie m.in. pilotaż pojazdów przewożących niebezpieczne substancje. Wszyscy odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wstępne ustalenia wskazują na powiązania części zatrzymanych ze Śląska i Małopolski. Powiązania dotyczą m.in. pobierania odpadów z tych samych źródeł oraz korzystania z tych samych firm transportowych. Czynności w sprawie trwają, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań – informuje KGP.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny