Nielegalnie z odpadami

Nielegalnie z odpadami – służby w akcji

Osoby postępujące nielegalnie z odpadami zostały ujawnione przez służby państwowe. Pierwszy z omawianych przypadków dotyczy interwencji podjętej przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD.), a drugi działań policji.

Nielegalnie z odpadami postąpił przewoźnik

W pierwszym przypadku, w którym wykryto, że postępowano nielegalnie z odpadami, okazało się, że przewoźnik transportujący do Francji odpady niebezpieczne nie posiadał wymaganego wpisu do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) oraz wymaganego zezwolenia na transport odpadów. w dodatku pojazd, którym były przewożone odpady nie był właściwie oznakowany. W tej sytuacji wobec przedsiębiorcy lubuscy inspektorzy ITD wszczęli stosowne postępowanie – podał Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

Przypadek został ujawniony w poniedziałek (12 lipca) na autostradzie A2 koło Rzepina inspektorzy ITD ze Słubic zatrzymali do kontroli zestaw należący do polskiego przewoźnika. W cysternie z Polski do Francji przewożono ok. 24 ton niebezpiecznego materiału (objętego umową ADR). Ładunek był odpadem, a przewoźnik nie posiadał wymaganego wpisu do rejestru BDO. Kierowca nie okazał dokumentów wymaganych przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów. W dodatku pojazd nie był oznakowany tablicą z literą „A”, wymaganą przy międzynarodowym przewozie odpadów. jak zaznaczył GITD, transport został wstrzymany, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Postępowali nielegalnie z odpadami – zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Z kolei funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy także postępowali nielegalnie z odpadami. Wnieodpowiedni sposób usuwali i składowali odpady na terenie piaskowni w obrębie gminy Borów. Jak wskazano na stronie internetowej policja.pl, o dalszym losie zatrzymanych zdecyduje sąd, a policja przypomina, że za tego typu przestępstwo może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Policjanci na terenie piaskowni w obrębie gminy Borów ujawnili pojazd ciężarowy, którym sprawca przetransportował zmielone odpady komunalne, a także odpady zdeponowane już na terenie piaskowni.

W tej sprawie stróże prawa ze Strzelina zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy podejrzani są o to, że wbrew przepisom transportowali i składowali odpady sposób mogący zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo doprowadzić do zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym. Jak przypomina policja, jest to czyn z art.183§1 Kodeksu Karnego, za który grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Na podstawie gitd.gov.pl i policja.pl

fot. GITD

reklama

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny