Nielegalne transporty odpadów

Nielegalne transporty odpadów zawrócone do Wielkiej Brytanii

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że 25 lipca br., w wyniku działań podjętych przez Inspekcję 65 ton odpadów komunalnych, nielegalnie wysłanych z Wielkiej Brytanii do Polski, zostało zwróconych do kraju wysyłki.

Trzy ciężarówki z odpadami wysłanymi przez nieuczciwych przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii zostały zatrzymane przez Policję w czerwcu br. w okolicach Głogowa. Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) jako organ właściwy do spraw transgranicznego przemieszczania odpadów negocjował z władzami Wielkiej Brytanii zwrot odpadów do kraju wysyłki.

Nielegalne transporty odpadów – wracają do kraju nadania

Sprawa zakończyła się sukcesem Inspekcji Ochrony Środowiska, a GIOŚ podjął kroki zmierzające do zwrotu wszystkich nielegalnie przywiezionych do Polski odpadów. Dotyczy to także transportu odpadów komunalnych z Wielkiej Brytanii ujawnionego niedawno przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD) na terenie województwa wielkopolskiego.
Przy tej okazji GIOŚ apeluje do firm transportowych o sprawdzanie zgodności przewożonego towaru z dokumentami, które otrzymują od podmiotów organizujących wysyłkę. Duża część spośród zatrzymanych w ostatnim czasie nielegalnych transportów odpadów komunalnych była bowiem wysyłana do Polski, jako odpady tworzyw sztucznych i gumy.

Jak podkreśla Inspekcja Ochrony Środowiska, nielegalny przywóz odpadów do Polski jest przestępstwem przeciwko środowisku a przewoźnik dokonujący takiego transportu lub odbiorca odpadów może zapłacić karę w wysokości nawet do 300 tys. zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

fot. ITD

reklama

partner portalu

 

reklama