nielegalne transporty odpadów

Nielegalne transporty odpadów zatrzymane

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała, że jej funkcjonariusze z woj. lubuskiego udaremnili nielegalny przywóz do Polski blisko 65 ton odpadów.

Odpady były transportowane w czterech zestawach ciężarowych.

Lubuska KAS zatrzymała nielegalne transporty odpadów

W pobliżu byłego drogowego przejścia granicznego w Gubinku, funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali do kontroli zestaw ciężarowy. Jak podaje KAS, w jego naczepie przewożona była mieszanina odpadów z tworzyw sztucznych i gumy. Towarzyszący transportowi dokument o nazwie Międzynarodowy List Przewozowy (CMR) nie zawierał wypełnionych wielu pól.

Ustalenia funkcjonariuszy KAS potwierdził pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze (WIOŚ).

Dzięki interwencji w Gubinku udaremniona została próba wwiezienia do Polski ponad 24 ton odpadów.

Z kolei w trakcie kontroli w Świecku funkcjonariusze zatrzymali transport, w którym przewożone były pocięte samochody osobowe i jedno auto w całości.

Jak informuje KAS, pojazd przewożący nie był oznakowany dużą literą „A”, wskazującą m.in. na transport odpadów, stosownych oznaczeń nie posiadał także dokument CMR. Transport został także zakwestionowany przez pracownika WIOŚ-u.

Przez to same przejście próbowano jeszcze wwieź do Polski sześć uszkodzonych samochodów, w tym kilka przednich połówek, a także 11 zdekompletowanych silników. Transport został zatrzymany do dalszego postępowania. Jego legalność zakwestionowali także inspektorzy WIOŚ-u.

Do czasu wydania ostatecznej decyzji przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, transporty zostały zatrzymane i zabezpieczone.

Za transport nielegalnych odpadów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – przypomina KAS.

Na podstawie www.gov.pl/

fot. KAS

partner portalu

reklama

reklama

reklama