Nielegalne transporty odpadów

Nielegalne transporty odpadów – KAS w akcji

Tylko w lipcu br. funkcjonariusze lubuskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili nielegalne wwiezienie do Polski prawie 100 ton odpadów – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Ostatnie zatrzymanie nielegalnego transportu miało miejsce 20 lipca br. w okolicach Gubinka. Funkcjonariusze KAS uniemożliwili wówczas przywiezienie do kraju 23 ton odpadów komunalnych.

Nielegalne transporty odpadów – prawie 100 ton odesłanych za granicę

Sposób działania jest zawsze podobny – zwraca uwagę KAS. Zazwyczaj kierowca przedstawia do kontroli dokumenty zaświadczające o tym, że przewożony towar to odpady jednorodne, np. z tworzyw sztucznych. Najczęściej deklarowanym miejscem wysyłki są Niemcy, a dostawa ma trafić do przedsiębiorstwa w Polsce, zajmującego się gospodarką odpadami.

Kontrola przestrzeni ładunkowej ujawnia, że przedmiotem transportu są: kawałki tkanin, opakowania po żywności, pojedyncze sztuki odzieży (zwłaszcza buty), kawałki styropianu czy puszki. Są to odpady komunalne. W dodatku nad transportami, już w chwilę po zatrzymaniu, zaczynają się unosić roje much, a nieprzyjemny zapach jest trudny do zniesienia – podkreśla KAS.

W przypadku ujawnienia nielegalnego transportu odpadów KAS podejmuje współpracę z Inspekcją Ochrony Środowiska. W takiej sytuacji funkcjonariusze administracji skarbowej kierują wniosek do właściwego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o przeprowadzenie oceny przewożonego „towaru”. Jeżeli odpowiedź jednoznacznie potwierdza, że są to odpady komunalne niesortowane, to zgodnie z przepisami, transport wraca do nadawcy.

Jednocześnie KAS podkreśla, że odesłanie „towaru” do nadawcy nie chroni pozostałych uczestników zdarzenia przed konsekwencjami finansowymi, jakimi są wielotysięczne kary nakładane zarówno przez Służbę Celno-Skarbową, jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Na podstawie www.mf.gov.pl

fot. KAS

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny