Nielegalne składowanie odpadów

Nielegalne składowanie odpadów – kolejni zatrzymani

Komenda Główna Policji (KGP) poinformowała, że funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP) rozpracowali grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych.

Jak zaznacza KGP, przestępcy wynajmowali hale magazynowe, w których porzucali w zbiornikach o pojemności 1000 l ogromne ilości płynnych substancji. Wśród nich były m.in. pochodne rozpuszczalników i lakierów. Odpady niebezpieczne zakopywali także na wynajmowanych terenach otwartych.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli szereg zarzutów, za które grozi im do 8 lat więzienia.

Nielegalne składowanie odpadów – czterech podejrzanych w areszcie

Stróże prawa z KWP w Katowicach zatrzymali w sumie cztery osoby. Mężczyźni w wieku od 41 do 51 lat są mieszkańcami województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego. W toku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach ustalono, że zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Szajka zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych.

Rozpoznano mechanizm działania przestępców. Sprawcy wynajmowali hale magazynowe i otwarte tereny m.in. w rejonie Gliwic i Wojkowic. Następnie składowali tam wbrew przepisom odpady płynne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach. Inne odpady – substancje stałe – zatrzymani składowali na kilkunastu pryzmach. Odpady tego typu zakopywali również w ziemi, także na wynajętych terenach otwartych. Dalsza część procederu polegała na tym, że po zapełnieniu miejsc odpadami sprawcy porzucali je pozostawiając właścicieli wynajętych gruntów oraz magazynów z ogromnymi problemami. Jak bowiem wynika ze wstępnych ustaleń śledczych, unieszkodliwienie porzuconych odpadów płynnych w ilości ok. 865 tys. litrów i nie mniej niż 220 ton innych substancji, będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł.

Należy przy tym podkreślić, że odpady były składowane w sposób mogący stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Groziło to także poważnym skażeniem środowiska.

W związku z ustaleniami policjantów, podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Tam postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Czyny te zagrożone są karą 8 lat pozbawienia wolności. Wobec trzech mężczyzn sąd zastosował trzymiesięczny areszt. Czwarty z zatrzymanych został objęty policyjnym dozorem.

Jak zaznacza KGP, działania kryminalnych są kontynuacją wcześniejszego postępowania, w ramach którego zatrzymanych zostało wtedy siedem osób podejrzanych o nielegalne „gospodarowanie” odpadami. Jak zaznacza policja, czynności w sprawie trwają, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Na podstawie policja.pl

fot. policja

partner portalu

reklama

reklama

reklama