Nielegalne składowanie odpadów

Nielegalne składowanie odpadów – kolejne zatrzymania

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (KGP) pojawiła się informacja, o kolejnych zatrzymaniach w związku z procederem jakim jest nielegalne składowanie odpadów w Zabrzu.

Zatrzymań dokonali zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Nielegalne składowanie odpadów w Zabrzu – następni zatrzymani

Jak podaje Policja, zatrzymani zostali dwaj mieszkańcy powiatu gorlickiego (woj. małopolskie) w wieku 65 i 60 lat. Są to właściciel firmy transportowej oraz kierowca. Zatrzymani są podejrzani o przewożenie i składowanie substancji niebezpiecznych bez wymaganych zezwoleń. Ich domniemaną przewiną jest także porzucanie odpadów na terenach należących do miasta.

Policja informuje, że niebezpieczne dla ludzi i środowiska substancje były zakopywane, rozlewane i pozostawiane na gruntach dzierżawionych od zabrzańskiego magistratu. Stróże prawa zatrzymali łącznie cztery osoby zajmujące się tym przestępczym procederem. Według dokonanych wstępnych szacunków, koszty planowanego unieszkodliwienia odpadów wyniosą co najmniej 200 tys. zł.

Przy okazji KGP przypomina, że wcześniej, w grudniu 2018 r. i styczniu br., zatrzymani zostali inicjatorzy przestępczego procederu – 52-letni mieszkaniec Gliwic oraz 68-letni mieszkaniec Katowic. Byli oni właścicielami firmy, która wydzierżawiła grunty od Urzędu Miasta Zabrze pod pozorem legalnej działalności, jaką miał być handel węglem. Następnie na tym terenie zdeponowali oni nielegalne odpady, powodując poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Sprawa nielegalnego postępowania z odpadami wyszła na jaw dzięki czujności jednego z mieszkańców Zabrza. Zauważył on dym wydobywający się z ziemi i koparko-ładowarkę zaparkowaną na terenie, gdzie dokonywano nielegalnego deponowania odpadów. To wzbudziło czujność zabrzanina, który o swoimi spostrzeżeniami podzielił się z Policją.

Zatrzymani zostali objęci policyjnym dozorem. Zastosowano wobec nich także poręczenia majątkowe. Wszystkim zatrzymanym i podejrzanym o nielegalne „gospodarowanie” odpadami grozi wieloletni pobyt w więzieniu – zaznacza KGP. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy planują kolejne zatrzymania.

Na podstawie policja.pl

fot. Policja

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama