Nielegalne gospodarowanie odpadami - zatrzymania

Nielegalne gospodarowanie odpadami – kolejne zatrzymania

Komenda Główna Policji (KGP) na swojej stronie internetowej poinformowała, że zatrzymano kolejnych pięć osób zamieszanych w nielegalne gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi. Zatrzymania dokonali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP).

Jak podaje KGP, zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa ta w wynajmowanych halach magazynowych, wbrew przepisom składowała, a następnie porzucała ogromne ilości płynnych substancji. Przestępcy pozbyli się w ten sposób ponad 300 tys. litrów odpadów, których zagospodarowanie będzie kosztowało ponad 1 mln zł.

Policja przypomina przy tym, że wcześniej zatrzymano już 11 osób wchodzących w skład tej grupy przestępczej. Kryminalni z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od maja 2018 r. prowadzą sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie składowała odpady niebezpieczne. W kwietniu br. w tej samej sprawie zatrzymano siedem osób, a w maju kolejne cztery osoby. Spośród 11 zatrzymanych osób decyzją sądu 10 trafiło do aresztu, a jedna została objęta dozorem.

Kryminalni zatrzymali pięć osób za nielegalne gospodarowanie odpadami

Wspomniane zatrzymania nie były jednak zakończeniem sprawy. Bowiem zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił katowickim stróżom prawa na zatrzymanie kolejnych pięciu podejrzanych. Jak podaje KGP, kryminalni zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 46 do 59 lat oraz 47-letnią kobietę. Zatrzymane osoby to mieszkańcy woj. śląskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Według stróżów prawa podejrzani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała, wbrew przepisom, płynne odpady niebezpieczne. Były one przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych sprawcy porzucali odpady zgromadzone w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka bądź powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był w okresie od września 2017 r. do grudnia 2018 r. na terenie woj. śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Tym sposobem przestępcy porzucili ponad 300 tys. litrów płynnych odpadów.

Spośród zatrzymanych dwie osoby prowadziły firmę transportową, która przewoziła nielegalne odpady, 2 osoby zajmowały się poszukiwaniem i wynajmowaniem hal magazynowych od właścicieli, którzy nie byli świadomi nieuczciwych zamiarów ich klientów, a jedna osoba zajmowała się rozładowywaniem pojemników i beczek z niebezpiecznymi cieczami.

Nielegalne gospodarowanie odpadami – zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, a tam usłyszeli zarzuty. Są one związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowaniem i porzuceniem odpadów. Wszystkim zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Wobec czterech mężczyzn sąd zastosował areszt tymczasowy. Kobieta została natomiast objęta policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym.

Śledczy ustalili także, że z nielegalnym procederem związany jest również 33-letni mężczyzna, który przebywa obecnie w areszcie w związku z inną sprawą. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa mieszkaniec Wielkopolski brał udział w przewozie odpadów. W związku z tym mężczyzna usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i został objęty kolejnym aresztem.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcia ilustracyjne)

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny