Nielegalne gospodarowanie odpadami - zatrzymania

Nielegalne gospodarowanie odpadami – kolejne zatrzymania

Komenda Główna Policji (KGP) na swojej stronie internetowej poinformowała, że zatrzymano kolejnych pięć osób zamieszanych w nielegalne gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi. Zatrzymania dokonali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP).

Jak podaje KGP, zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa ta w wynajmowanych halach magazynowych, wbrew przepisom składowała, a następnie porzucała ogromne ilości płynnych substancji. Przestępcy pozbyli się w ten sposób ponad 300 tys. litrów odpadów, których zagospodarowanie będzie kosztowało ponad 1 mln zł.

Policja przypomina przy tym, że wcześniej zatrzymano już 11 osób wchodzących w skład tej grupy przestępczej. Kryminalni z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od maja 2018 r. prowadzą sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie składowała odpady niebezpieczne. W kwietniu br. w tej samej sprawie zatrzymano siedem osób, a w maju kolejne cztery osoby. Spośród 11 zatrzymanych osób decyzją sądu 10 trafiło do aresztu, a jedna została objęta dozorem.

Kryminalni zatrzymali pięć osób za nielegalne gospodarowanie odpadami

Wspomniane zatrzymania nie były jednak zakończeniem sprawy. Bowiem zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił katowickim stróżom prawa na zatrzymanie kolejnych pięciu podejrzanych. Jak podaje KGP, kryminalni zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 46 do 59 lat oraz 47-letnią kobietę. Zatrzymane osoby to mieszkańcy woj. śląskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Według stróżów prawa podejrzani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała, wbrew przepisom, płynne odpady niebezpieczne. Były one przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych sprawcy porzucali odpady zgromadzone w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka bądź powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był w okresie od września 2017 r. do grudnia 2018 r. na terenie woj. śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Tym sposobem przestępcy porzucili ponad 300 tys. litrów płynnych odpadów.

Spośród zatrzymanych dwie osoby prowadziły firmę transportową, która przewoziła nielegalne odpady, 2 osoby zajmowały się poszukiwaniem i wynajmowaniem hal magazynowych od właścicieli, którzy nie byli świadomi nieuczciwych zamiarów ich klientów, a jedna osoba zajmowała się rozładowywaniem pojemników i beczek z niebezpiecznymi cieczami.

Nielegalne gospodarowanie odpadami – zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, a tam usłyszeli zarzuty. Są one związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowaniem i porzuceniem odpadów. Wszystkim zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia. Wobec czterech mężczyzn sąd zastosował areszt tymczasowy. Kobieta została natomiast objęta policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym.

Śledczy ustalili także, że z nielegalnym procederem związany jest również 33-letni mężczyzna, który przebywa obecnie w areszcie w związku z inną sprawą. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa mieszkaniec Wielkopolski brał udział w przewozie odpadów. W związku z tym mężczyzna usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i został objęty kolejnym aresztem.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcia ilustracyjne)

Partner portalu

Partner technologiczny

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

Partner merytoryczny

reklama

reklama

Partner portalu

partner merytoryczny

 

Artykuły i aktualności

Partner portalu

Partner merytoryczny

Partner portalu

 

partner merytoryczny