Nielegalne gospodarowanie odpadami

Nielegalne gospodarowanie odpadami – następni zatrzymani

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (KGP) pojawiła się informacja, że małopolscy stróże prawa, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, zatrzymali sześciu kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów niebezpiecznych.

Nielegalne gospodarowanie odpadami – rozpoznane mechanizmy działania

Jak podaje KGP, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu br., a prowadzone czynności operacyjne i procesowe pozwoliły na poznanie mechanizmów działania i rozpracowanie siatki przestępczej trudniącej się nielegalnym składowaniem odpadów.

W toku dochodzenia ustalono, że jedna z podkrakowskich spółek zajmująca się gospodarką odpadami, w tym unieszkodliwianiem materiałów niebezpiecznych, skupowała po atrakcyjnej cenie, od różnych przedsiębiorstw niebezpieczne substancje, zobowiązując się do poddania ich unieszkodliwieniu. W rzeczywistości chemikalia, zamiast trafiać do certyfikowanych spalarni, były wywożone do różnych magazynów i hal. Były też zakopywane np. w wyrobiskach nieczynnych kopalń na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego. W dodatku, podmioty przyjmujące niebezpieczne chemikalia, nie posiadały zezwolenia na ich przyjmowanie, przy czym wielokrotnie właściciele, wynajmujący hale nie mieli świadomości, jakiego rodzaju towar będzie u nich przechowywany.

Z ustaleń kryminalnych wynika, że w przestępczą działalność zaangażowane były zarówno firmy przewozowe, jak i ludzie, których rola polegała na fałszowaniu dokumentacji przewozowej, wyszukiwaniu odpowiednich miejsc do składowania niebezpiecznych odpadów oraz osób, które posługując się fikcyjnymi danymi, zawierały umowy najmu magazynów.

Przy okazji KGP przypomina, że 2 kwietnia br. policjanci prowadzący to postępowanie zatrzymali osiem osób, w tym 52-letniego szefa grupy oraz jego współpracowników, odpowiedzialnych za podrabianie dokumentów przewozowych, kierowców, osobę wyszukującą miejsca do nielegalnego składowania, a także operatora magazynu. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz nieodpowiedniego postępowania z odpadami (z art. 258 kk par.1 i art. 183 kk).

Śledztwo kontynuowane

Śledztwo dotyczące gospodarowania niebezpiecznymi odpadami było jednak kontynuowane, a kryminalni wiedzieli, że nie wszystkie osoby biorące udział w tym procederze zostały ujawnione. Funkcjonariusze zdawali sobie też sprawę, że istniało niebezpieczeństwo, iż cały czas na terenie Polski Południowej mogą znajdować się nieodkryte jeszcze składowiska niebezpiecznych odpadów pochodzących z wcześniejszych transportów. I rzeczywiście, niebawem w woj. śląskim natrafiono na kolejne cztery hale i jedno wyrobisko z nielegalnymi odpadami. Konsekwencją dochodzenia w tej sprawie było uzupełnienie zarzutów dla niektórych już wcześniej zatrzymanych osób oraz, dokonane 23 października br., zatrzymania kolejnych czterech członków grupy. Zatrzymani to mieszkańcy Śląska oraz Małopolski, w wieku od 39 do 69 lat. Wszyscy czterej byli kierowcami samochodów ciężarowych, którzy transportowali odpady do wynajętych wcześniej magazynów lub zrzucali chemikalia do uprzednio przygotowanych wyrobisk.

Nielegalne gospodarowanie odpadami – sprawa jest rozwojowa

Na tym jednak nie koniec. Oto bowiem 30. października br. dokonano następnych zatrzymań w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Kryminalni zatrzymali 45-letniego mieszkańca Śląska oraz 52-letniego obywatela Ukrainy, którzy w zorganizowanej grupie przestępczej również pełnili rolę kierowców ciężarówek przewożących niebezpieczne odpady. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 kk) oraz nieodpowiedniego postępowania z odpadami (art.183 kk). Wobec podejrzanych został zastosowany dozór policyjny, jak również poręczenia majątkowe. Sprawa jak twierdzą śledczy nadal jest rozwojowa i możliwe są dalsze zatrzymania.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama