Nie spalaj plastików, zbieraj je selektywnie – kampania informacyjna

„Nie spalaj plastików – powstające w dymie pyły i szkodliwe substancje to zagrożenie dla ludzi i środowiska. Zbieraj plastikowe odpady selektywnie – to cenny surowiec do recyklingu” – to treść komunikatu ze spotu, który pojawił się w środkach komunikacji publicznej wielu miast Polski. Skąd pomysł na taką akcję? Zrodził się z tego, że spalanie odpadów w domowych piecach wciąż stanowi jedną z głównych przyczyn złego stanu powietrza w naszym kraju. Plastics Europe Polska (PEP) po raz kolejny podejmuje ten ważny temat w kampanii informacyjnej.

Nie spalaj plastików – ważna jest długoterminowa edukacja

Europejskie statystyki po raz kolejny pokazały, że Polacy oddychają powietrzem bardzo złej jakości, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Poprzez naszą kampanię przypominamy mieszkańcom, że odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować. To wartościowy surowiec do recyklingu. Tymczasem, przez brak efektywnej segregacji śmieci, „plastiki” wciąż trafiają na wysypiska, czy do domowych palenisk. Spalane tam w niekontrolowany sposób, a więc na przykład w zbyt niskiej temperaturze, przyczyniają się do powstawania smogu. Nagłaśniamy te przekazy już od kilku lat, ponieważ mamy świadomość, jak ważna dla zmiany nawyków jest długoterminowa edukacja – mówi dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca PEP.

W ramach kampanii „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików” przygotowano animowany spot, który wyświetlany jest w autobusach, tramwajach i w pociągach m.in. w Warszawie i aglomeracji warszawskiej, w aglomeracji poznańskiej, na Śląsku i na Dolnym Śląsku, a także w województwie łódzkim, czy w Szczecinie. Równolegle prowadzona jest kampania w Internecie. Opracowane przez PEP materiały edukacyjne, w tym gotowe do druku plakaty, przygotowano specjalnie z myślą o gminach, których dotyczy problem. Pakiet można pobrać bezpłatnie z dedykowanej strony i wykorzystać w dowolnym czasie promując przekaz kampanii wśród mieszkańców.

Nie spalaj plastików, bo zwiększają one szkodliwe emisje

Powołując się na najnowszy raport pt. „Air Quality Atlas for Europe”, opublikowany w połowie listopada br. przez Wspólne Centrum Badawcze Unii Europejskiej (JRC), PEP podkreśla, że polskie aglomeracje, takie jak Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Lublin, Kraków, Kielce, Gdańsk, Częstochowa, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Poznań, Katowice i Łódź należą do tych z najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie.

Za ten niechlubny wynik w dużym stopniu odpowiadają emisje z palenisk gospodarstw domowych. Spalając plastiki w domowych piecach i kotłowniach, zwiększamy emisje pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu, czyli tych składników smogu, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na układ oddechowy – dodaje dr inż. Anna Kozera-Szałkowska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu