Neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi

Neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi przy chorzowskim PSZOK-u

Wygląda jak winnica lub pole uprawne, ale zadanie ma zdecydowanie inne. W Chorzowie Batorym, na terenie budowanego właśnie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych SORCIK, stanęło kilka rzędów niedużych drzewek. To topole hybrydowe, których zadaniem jest wyciąganie i neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi – informuje Urząd Miasta w Chorzowie (UM).

Neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi, czyli PSZOK i remediacja gruntu

Jak wskazuje chorzowski magistrat, przy ul. Stalowej powstaje drugi w Chorzowie punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Ma on ułatwić wywóz odpadów mieszkańcom dzielnicy Batory. Aktualnie muszą oni korzystać z PSZOK-u zlokalizowanego w Chorzowie Starym. Według UM, nowa instalacja powstaje na terenie dawnych zakładów chemicznych, które przez lata działalności zdążyły zanieczyścić glebę. Teraz to zacznie się zmieniać, a jest to możliwe dzięki kilku rzędom żywokołów topoli, którymi obsadzono usypaną wcześniej górę ziemi. Żywokoły zostały zasadzone ponad miesiąc temu i widać, że się przyjęły, ponieważ każdego dnia przybywa nowych, zielonych liści. Magistrat dodaje, że zielona instalacja, dzięki której możliwa będzie neutralizacja zanieczyszczeń ukrytych w ziemi, zostanie w tym miejscu na dobre, ponieważ remediacja gruntu, to proces rozłożony na lata. Zalesiony kawałek terenu będzie pielęgnowany i stanie się naturalną barierą separującą PSZOK od innych budynków zlokalizowanych w okolicy.

– Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne, innowacyjne metody remediacji tego terenu. Cała inwestycja, czyli budowa PSZOK kosztowała 7 milionów złotych i pozyskaliśmy na nią ogromną dotację unijną, dzięki czemu inwestycja nie będzie obciążała budżetu naszego miasta – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta.

PSZOK z dofinansowaniem z NFOŚiGW

Przy okazji magistrat przypomniał, że dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ten cel wyniosło niecałe 4 mln zł, a PSZOK ma być gotowy w marcu 2022 r.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM w Chorzowie

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny