Za zużyte opony

Nasiona i kompost w zamian za zużyte opony

W sobotę, 25 czerwca br., w gminnym punkcie zbiórki odpadów (GPZO) w Katowicach odbyła się akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”, podczas której mieszkańcy stolicy Śląska w zamian za zużyte opony mogli otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – mieszkańcy oddali łącznie 193 sztuki opon, które ważyły aż 1520 kg – podał Urząd Miasta Katowice (UM) za Katowicką Agencją Wydawniczą (KAW).

Kompost i nasiona kwiatów łąkowych otrzymali katowiczanie za zużyte opony w ramach akcji „Nie siej śmieci, posiej łąkę”

Akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę” to wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Katowic (MPGK) oraz Urzędu Miasta Katowice. Ma na celu zachęcenie mieszkańców do odpowiedniej utylizacji zużytych opon, które stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska. Nie można ich zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych, ponieważ składają się z wielu warstw, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto ich recykling jest objęty szczególnymi wymogami – 75% powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15% ma stanowić odzysk materiałów. Dlatego warto je oddać do gminnych punktów zbiórki odpadów , których w Katowicach są cztery, aby ich pracownicy mogli odpowiednio się nimi zająć – przekonuje KAW.

Za zużyte opony

Akcja zbierania opon miała miejsce w GPZO przy ul. Milowickiej 7A. Przez pięć godzin mieszkańcy przywieźli łącznie 193 opony samochodowe, co daje średnio ponad 38 sztuk na godzinę, albo mniej więcej jedną oponę na 1,5 minuty – wyliczają miejscy urzędnicy.

Podwójny zysk za zużyte opony

Mieszkańcy przynosili do punktu opony, chcąc je odpowiednio zutylizować, aby nie szkodziły środowisku. Co ważne, opony można przynosić do GPZO przez cały rok. Sobotnia akcja miała jedynie o tym przypomnieć i zachęcić poprzez drobny upominek, który także przysłuży się planecie – nasiona łąk kwietnych, które potem można posiać w ogródku lub w doniczce na balkonie. Rośliny, które były wydawane, to kwiaty wytrzymałe i szybko zakwitające – w tym roku były to m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Po posianiu już po ok. 6-8 tygodniach zakwitną, więc zysk dla mieszkańca jest podwójny – odpowiedzialne pozbycie się zalegających opon i poprawa krajobrazu poprzez nowe rośliny. Podczas akcji mieszkańcy otrzymali 153 torebki nasion i 56 worków kompostu – dodaje UM.

Udział mieszkańców cieszy!

Cieszy nas to, że katowiczanie tak chętnie biorą udział w naszej akcji. Dzięki temu do środowiska, jako odpad, trafia mniej opon, ponieważ mieszkańcy dostają informację, co z nimi zrobić teraz, a także w przyszłości – że są odpowiednie miejsca, które bezpłatnie przyjmują opony. Dodatkowy zysk w postaci łąk kwietnych, które mogą zostać wysiane, to kolejny argument proekologiczny za takim działaniem – podsumowuje akcję Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Opony, a także inne problematyczne i wielkogabarytowe odpady można przez cały rok przywozić do GPZO, które mieszczą się w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zapousta 70 i Bankowej 10 – przypomina UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x UM Katowice/KAW

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu