jednorazowych opakowań

Możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach

Od 26 stycznia br., w ramach pilotażowego projektu pn. „Zielona Odnowa” w sklepach sieci w Bydgoszczy prowadzona jest pilotażowa inicjatywa proekologiczna. Sieć informuje, że jej klienci mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Sklepów tych jest w mieście ponad 120. Opakowania można zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej odpadów trafi na składowiska – zapewnia sieć. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie, zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 punktów w aplikacji lojalnościowej – „żappsów”.

W kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym

– Działania ekologiczne mają sens, gdy możemy osiągnąć ich odpowiednią skalę. Aby takie działania były efektywne, musimy projektować je w sposób prosty, czytelny i łatwy dla odbiorcy. Dlatego wprowadzamy możliwość oddania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich sklepach Żabka na terenie całej Bydgoszczy w ramach akcji „Zielona Odnowa”. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach tak, jak udało nam się to zrobić dla butelek szklanych. Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę. Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań. Takie działania mają sens nie tylko z uwagi na ograniczenie produkcji plastiku i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także na minimalizację emisji CO₂, która jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatycznych. Zachęcam klientów, by wzięli udział w naszej zielonej transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego! – mówi Joanna Kasowska, dyrektor jakości i standardów zarządzania żywnością w Żabka Polska.

Projekt zbiórki opakowań po napojach we współpracy z miastem

Sieć zaznacza, że projekt „Zielona Odnowa” realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszcz. – Prawidłowa zbiórka odpadów, ich segregacja i gospodarka o obiegu zamkniętym są drogą, która na jej końcu pozwoli wykorzystywać surowce i ponownie je użytkować. Wdrożony projekt jest krokiem w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Jednakże w tym zakresie należy wdrożyć odpowiednie kompleksowe przepisy prawne. Czujemy satysfakcję, że akcja Żabki, promująca dobre zachowania ekologiczne, przy współpracy z Miastem, jest realizowana w Bydgoszczy – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Jak wziąć udział w akcji oddawania opakowań po napojach?

Wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Bydgoszczy i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć, a także nie zrywać etykiet – wskazuje sieć handlowa.

W ramach akcji „Zielona Odnowa” można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l. Ze zbiórki wykluczone są jednak opakowania po napojach mlecznych. Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów – zaznacza firma.

Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami. Otrzymają oni 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy.

W 54 sklepach Żabka w Bydgoszczy można zwrócić opakowania w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych 67 placówkach na terenie Bydgoszczy opakowania można zwrócić bezpośrednio u sprzedawcy. Także on naliczy należne klientowi, za zwrot, bonusowe żappsy. W tym przypadku obowiązuje limit – jednorazowo można oddać maksymalnie 15 opakowań po napojach – zastrzega sieć handlowa.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Żabka Polska

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny