Mobilne systemy mycia pojemników na odpady

Mobilne systemy mycia pojemników na odpady. Porównanie pod względem parametrów, korzyści i kosztów

Mycie pojemników na odpady powinno być realizowane na tyle często, by móc utrzymać je w należytym stanie higienicznym. To dość oczywiste. Pozostaje jednak pytanie, czym myć pojemniki, by robić to w najefektywniejszy sposób.

Na rynku dostępnych jest niemało urządzeń zwanych myjkami do pojemników. Czym kierować się, dokonując zakupu takiego urządzenia? Jakie mają one wady i zalety? Korzystając ze zdobytego przez nas doświadczenia oraz opierając się na myjkach dostępnych w naszej ofercie, pokusiliśmy się o przygotowanie zestawienia, które – w naszej opinii – powinno ułatwić dokonanie właściwego wyboru.

Myjka mobilna z recyrkulacją wody na pojeździe dostawczym o DMC 3,5 tony

Plusy:

* Niska cena zakupu.
* Po sezonie mycia podwozie bądź przyczepka, na których montowana jest myjka, mogą być wykorzystywane do wielu innych zastosowań.
* Niski koszt eksploatacji. Kilka litrów paliwa i kilkaset litrów wody wystarcza na dzień pracy.
* Oszczędność wody, a zatem proekologiczny wymiar rozwiązania. Dzięki zastosowaniu filtracji (tzw. recykling wody) każdy litr wody używany jest wielokrotnie.
* Możliwość wykonywania wielu innych prac dodatkowych, np. mycie ławek, elewacji, chodników, pomników, jako uniwersalne, mobilne urządzenie wysokociśnieniowe.

myjki do pojemników na odpady

Minusy:

* Droga dopłata za opcję „gorąca woda”.
* Droga dopłata za mycie pojemników z zewnątrz.
* Utrudnienie logistyczne, wynikające z tego, że myjka musi podążać za śmieciarką opróżniającą pojemniki.
* Dodatkowych dwóch pracowników obsługi (kierowca, kat. B) oraz koszty eksploatacji pojazdu dostawczego lub przyczepki.

W tym wypadku należy również zaznaczyć, że wydajność jest zależna od motywacji obsługujących oraz uwarunkowań logistycznych. Praktycznie możliwe jest umycie w ciągu dnia do ok. 200 pojemników, mocowanych podwójnie, na jeden cykl mycia.

Śmieciarko-myjka na podwoziu ciężarowym

Plusy:

* Kompromis pomiędzy zakupem tylko myjki lub tylko śmieciarki. Decydując się na takie urządzenie, klient zyskuje „dwa w jednym”.
* Mycie zewnętrzne w standardzie.
* Według opinii użytkowników, śmieciarko-myjka powoduje mniej zawirowań logistycznych: jeden pojazd zabiera odpady, a zarazem myje pojemniki.
* Możliwość adaptacji myjki do eksploatowanej już śmieciarki (doposażenie).
* Możliwość zastosowania urządzenia na dowolnej wielkości podwoziu ciężarowym.

 

Minusy:

* Wielokrotnie wyższa wartość inwestycji wobec myjek przewożonych na podwoziach o DMC 3,5 tony. Wielokrotnie wyższe zużycie paliwa.
* Śmieciarka obciążona jest wieloma tonami wody i myjką. Oznacza to, że każdy jej kurs to odpowiednio mniejsza masa wywożonych odpadów.
* Zasadniczo myjka na śmieciarce nie jest wykorzystywana zimą. Oznacza to, że proces jej korozji i zużycie są zdecydowanie przyspieszone.
* Brak opcji grzania wody.
* Brak możliwości zastosowania recyklingu wody, co oznacza zużycie kilku tysięcy jej litrów na dzień pracy.
* Wymagane prawo jazdy kat. C.

W przypadku śmieciarko-myjki wydajność zależna jest od motywacji obsługujących ją pracowników oraz uwarunkowań logistycznych. Praktycznie możliwe jest umycie ok. 150 pojemników, mocowanych podwójnie na jeden cykl mycia.

Myjka na podwoziu ciężarowym

Plusy:

* Bardzo gorąca woda (ok. 85 stopni C).
* Opcja pary wodnej (ok. 160 stopni C) jako higienizacja.
* Mycie zewnętrzne w standardzie.
* Jedyny na świecie system „1+1=1”. Zbiornik czystej wody wypełniany jest wodą zużytą, a specjalna membrana nie dopuszcza do mieszania się wody czystej i zużytej. Skutkuje to tym, że w oferowanym przez nas urządzeniu podwozie może być mniejsze niż u innych dostawców.
* Możliwość wykonywania wielu innych prac dodatkowych, takich jak usuwanie gum do żucia z chodników parą wodną o temp. 160 stopni C, usuwanie graffiti, wyparzanie chwastów i czyszczenie małej architektury.

myjki do pojemników na odpady

Minusy:

* Zabudowa połączona z podwoziem „na stałe”.
* Wysoka cena zakupu.
* Zimą można wykorzystywać tylko niektóre z opcji dodatkowych.
* Wymagane prawo jazdy kat. C.

Jak w opisanych powyżej przypadkach, wydajność tego rozwiązania jest uzależniona od motywacji obsługujących je pracowników i uwarunkowań logistycznych. Przyjmuje się, że praktycznie, w zależności od typu, możliwe jest umycie od 80 do 250 pojemników, mocowanych podwójnie na jeden cykl mycia.

Myjka montowana na pojazdach typu „hakowiec” lub „bramowiec”

Plusy:

* Obsługa przez pojazdy z urządzeniami hakowymi lub bramowymi.
* Zabudowa wymienna, co oznacza, że podwozie może wykonywać inne prace.
* Mycie zewnętrzne w standardzie.
* Korzystna relacja wydajności do ceny.
* Wielkość DMC od 12 do 26 ton.

myjki do pojemników na odpady

Minusy:

* Brak opcji gorącej wody.
* Zimą zasadniczo nie jest wykorzystywana.
* Wymagane prawo jazdy kat. C.

Także w przypadku tego rozwiązania podstawowymi czynnikami wpływającymi na wydajność myjki będzie motywacja obsługi i uwarunkowania logistyczne. Ocenia się, że stosując myjkę zamontowaną na „hakowcu” lub „bramowcu”, możliwe jest umycie od 150 do 250 pojemników (w zależności od typu), mocowanych podwójnie na jeden cykl mycia.

Dobrać model pod potrzeby i możliwości finansowe klienta

Należy podkreślić, że wszystkie wymienione urządzenia nie są prototypami i spełniają wszelkie, obowiązujące normy produkcji oraz bezpieczeństwa użytkowania. Posiadają one możliwość zastosowania wielu opcji, dzięki wyposażeniu dodatkowemu. Firma TECHNIKA 2011 dostarcza każde z nich, dobierając model według potrzeb i możliwości finansowych Klienta. Pomagamy także pozyskać dotacje unijne (w wysokości nawet do 60%) na myjki i inne urządzenia z naszej oferty.

Artykuł promocyjny
Technika 2011

Technika 2011

Blisko 25 lat doświadczeń. Myjki do pojemników kilku producentów. Śmieciarki od A do Z. Przesiewacze elektryczne i spalinowe. Sortownie otwarte i kabinowe. Taśmociągi na zamówienie. Mały osprzęt zimowy. Serwis, nowe i używane. Najem długoterminowy.

Złotniki, ul. Krzemowa 1, 62-002 Suchy Las
e-mail: biuro@technika2011.pl, tel. +48 61 658 55 37