Mobilna aplikacja odpadowa

Mobilna aplikacja odpadowa dla mieszkańców gminy Łochów

Firma MPK Pure Home zajmująca się odbiorem, transportem i utylizacją odpadów w województwie mazowieckim i podlaskim, we współpracy z samorządem gminy Łochów opracowała mobilną aplikację dla mieszkańców. Mobilna aplikacja odpadowa nosi nazwę MPK Pure Home Moje Odpady, a jej zadaniem jest podpowiadanie mieszkańcom co i kiedy mogą zrobić ze swoimi odpadami.

Co umożliwia mobilna aplikacja odpadowa?

Jak zaznacza MPK Pure Home, podstawowa funkcja aplikacji, to zarządzanie harmonogramem odbioru śmieci – na dzień przed odbiorem danej frakcji, mieszkańcy otrzymują za jej pośrednictwem SMS z przypomnieniem. Dla tych, którym zależy, by odpady nie leżały na dzikich wysypiskach, stworzono pożyteczną funkcję: gdy dana osoba zauważy, że śmieci są tam, gdzie nie powinny trafić, np. ktoś rozsypał je w lesie lub na innym ogólnodostępnym terenie, wystarczy zrobić zdjęcie i udostępnić je w aplikacji. Dzięki wykorzystaniu lokalizacji GPS, pracownicy MPK Pure Home łatwo zlokalizują takie nielegalne wysypisko i w porozumieniu z Gminą będą mogli je szybciej usunąć. Informacja przekazana przez mieszkańców pozwoli też szybko powiadomić odpowiednie służby, które mogą odnaleźć i zidentyfikować tego, kto dopuścił się zaśmiecenia środowiska.

Aplikacja ułatwia również zamawianie specjalnych kontenerów budowlanych (KP-7), przeznaczonych na większą partię niestandardowych odpadów – np. poremontowych – tłumaczy firma.

Mobilna aplikacja odpadowa – efekt współpracy samorządu i firmy

Pomysł stworzenia aplikacji powstał z inicjatywy samorządowców Łochowa, którzy chcieli w ten sposób ułatwić życie mieszkańcom. – Często odpowiadamy na pytania o aktualny harmonogram wywozu lub właściwy sposób segregowania śmieci. Postanowiliśmy znaleźć sposób na to, by robić to szybciej, sprawniej i w sposób najwygodniejszy dla mieszkańców. Dlatego pomyśleliśmy o stworzeniu mobilnej aplikacji. Rozwój sytuacji związanej z pandemią dodał jeszcze jeden aspekt: potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa. Teraz bezpośredni kontakt mieszkańca z urzędnikami w tej sprawie nie jest już potrzebny. Każdy może teraz wygodnie, o dowolnej porze, uzyskać wszelkie potrzebne informacje – powiedziała Beata Mech, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Miasta Łochów.

Jak zaznacza firma, obecnie aplikacja jest wdrażana na terenie gminy Łochów, która liczy dziś ok. 18 tys. mieszkańców, ale MPK Pure Home planuje już wkrótce udostępnić ją kolejnym gminom, w których odpowiada za odbiór i transport odpadów.

Pomysł od początku bardzo się nam spodobał. Dlatego chętnie przystąpiliśmy do jego realizacji. Doradziliśmy jednak rozbudowę aplikacji o nowe funkcje. Z naszej inicjatywy powstał np. moduł ułatwiający zamówienie kontenera budowlanego KP-7 – dodaje Iwona Chodupska, dyrektor operacyjny w MPK Pure Home.

Jak działa mobilna aplikacja odpadowa?

Aplikację można pobrać nieodpłatnie z Google Play, a po jej zainstalowaniu, mieszkańcy otrzymują dostęp do harmonogramu wywozu odpadów online, opcji powiadomienia SMS-em o typie odpadów, które będą odbierane następnego dnia. Aplikacja daje także możliwość automatycznego przesłania fotografii nielegalnego wysypiska śmieci pod e-adres uprawnionych pracowników. To także łatwe zamówienie kontenera budowlanego KP-7 i uzyskanie informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów. Firma wylicza, że narzędzie to daje także możliwość mieszkańcom zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi odpadów oraz uzyskania informacji o miejscu prowadzenia punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u), a także o tym, jakie odpady można oddać w PSZOK-u.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPK Pure Home

reklama

reklama

reklama

reklama