Miejski Punkt Elektroodpadów

Miejski Punkt Elektroodpadów – sposób na selektywną zbiórkę drobnych elektrośmieci

Selektywne zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (elektroodpadów, elektrośmieci) to wymóg właściwego gospodarowania odpadami. Tego typu odpady należy przekazać m.in. do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Najczęściej jednak jest on zlokalizowany na obrzeżach miejscowości. O ile jeszcze organizacja wyjazdu na taki punkt znajduje uzasadnienie w przypadku pozbycia się wielkogabarytowych elektroodpadów, o tyle problem każdorazowego przemieszczania się na peryferia z powstającymi w gospodarstwie domowym drobnymi elektrośmieciami stanowi poważny problem. Jest to zbyt uciążliwe, a gromadzenie takich odpadów w domu może rodzić określone kłopoty. Na tym polu z pomocą mieszkańcom i gminom przychodzi firma KAZAR Polska Sp. z o.o., oferując produkt pod nazwą Miejski Punkt Elektroodpadów.

zbiórka elektroodpadów

Miejski Punkt Elektroodpadów – co to takiego?

To pojemnik na odpady, kryjący się pod estetycznie wykonaną gablotą, łączący w sobie dwie funkcje – zbiornika na maksymalnie siedem różnych frakcji odpadów oraz powierzchni  ogłoszeniowo-reklamowej. – Sam pojemnik jest wykonany z wysokiej jakości stali, a niektóre jego elementy – ze stali nierdzewnej. Jego wymiary wynoszą 110 cm szerokości, 210 cm wysokości i 30 cm głębokości, a waga osiąga ok. 180 kg – mówi Andrzej Zaremba z firmy KAZAR Polska. Jeden pojemnik ma siedem komór przeznaczonych do zbiórki różnego  rodzaju odpadów. Do każdej z nich prowadzi okienko wrzutowe wykonane tak, by minimalizować możliwość omyłkowego bądź celowego wrzucenia do danej komory nieodpowiedniego rodzaju odpadów.

Standardowo oferowane są komory z okienkami wrzutowymi na zużyte płyty CD/DVD, tonery do drukarek, telefony i ładowarki, baterie, żarówki i świetlówki, drobną elektronikę (np. kalkulatory, piloty RTV i myszki od komputerów) i kasety VHS, ale klient ma prawo wyboru, jakie odpady będzie chciał zbierać w danym pojemniku i ile komór chce dedykować określonej frakcji elektrośmieci. W każdej z komór montowana jest 33-litrowa tuba, którą można swobodnie wyjąć i opróżnić.

zbiórka elektroodpadów w mieście
Miejski Punkt Elektroodpadów - oproznianie tuby

Nie tylko pojemnik na odpady

Oprócz pojemnika Miejski Punkt Elektroodpadów z powodzeniem może pełnić funkcję słupa ogłoszeniowego bądź reklamowego. Zarówno przednia, jak i tylna ściana nadają się do umieszczania np. plakatów. Gablota może zatem odgrywać istotną rolę w kształtowaniu proekologicznej świadomości mieszkańców, a także zapewniać miejsce na zamieszczanie informacji o wydarzeniach organizowanych przez gminę. Można ją także traktować jako nośnik płatnej reklamy.

Miejski Punkt Elektroodpadów to również miejsce na reklamę

Miejski Punkt Elektroodpadów w miejscu uczęszczanym i dobrze oświetlonym

Miejski Punkt Elektroodpadów nie posiada własnego oświetlenia, co może rodzić obawy o bezpieczeństwo pojemnika wobec ewentualnych aktów wandalizmu. Chcąc uniknąć niepożądanych zachowań ze strony wandali, warto lokalizować pojemniki w miejscach uczęszczanych i dobrze oświetlonych, co jednocześnie podniesie efektywność tego rozwiązania pod kątem zbiórki elektroodpadów.

Pojemniki ustawiane są w punktach dobrze widocznych, oświetlonych, a co najważniejsze – w ciągach komunikacyjnych. Potencjalny wandal pięć razy się zastanowi, zanim spróbuje zniszczyć taki punkt – przekonuje A. Zaremba i dodaje: – Miejski Punkt Elektroodpadów powinien stać w mocno eksponowanym miejscu, by mieszkańcy zapamiętali lokalizację, wiedzieli, gdzie mogą wyrzucić elektrośmieci  i mieli do niego dostęp przez 24 godziny. Ta dostępność punktu jest jego niewątpliwą zaletą, gdyż PSZOK-i czy sklepy ze sprzętem elektrycznym, które przyjmują elektroodpady, działają tylko w określonych dniach i godzinach. A nasze punkty są czynne całą dobę: czy idziemy do pracy na godzinę szóstą, czy wracamy po 22:00, zawsze możemy z nich skorzystać i wrzucić do nich drobne elektrośmieci. To jest zaleta funkcjonowania tego typu punktów w mieście.

Miejski Punkt Zbiórki Elektroodpadów

Specjalna konstrukcja chroni Miejski Punkt Elektroodpadów

Osobną kwestią jest specjalna konstrukcja zabezpieczająca gablotę przed dostępem osób niepowołanych. – Miejski Punkt Elektroodpadów ma taką budowę, że bez odpowiednich kluczy nie ma w zasadzie możliwości dostania się do środka. Zbiornik wyposażony jest w dwa zamki. Jeden to zamek patentowy, którego otwarcie pozwala otworzyć drugi zamek, który zwalnia specjalne skoble dociskowe drzwi. Ponieważ drzwi są dość duże i ciężkie, są cztery takie skoble, co powoduje, że nie ma możliwości podważenia tych drzwi i dostania się do wewnątrz bez właściwego klucza – zapewnia przedstawiciel firmy KAZAR Polska.

zabezpieczenie Miejski Punkt Elektroodpadów

Rozwiązanie, które się sprawdza…

O tym, że Miejskie Punkty Elektroodpadów to rozwiązanie, które jest efektywne, świadczy fakt, że miasta w oparciu o te pojemniki przez kolejne lata rozwijają system zbiórki elektrośmieci. Tak zrobiły m.in. Opole, Chorzów, Kraków, Legnica, i Sopot. – Przykłady te potwierdzają, że to się sprawdza, skoro miasta kupują i rozwijają ten system. Gdyby do pojemników trafiały niewłaściwe odpady, źle posegregowane albo gdyby punkty te zbyt przyciągały uwagę wandali, miasta nie chciałyby tego systemu rozwijać. Tymczasem zbiorniki w miastach stoją, nie są niszczone, a mieszkańcy wrzucają tam te rodzaje odpadów, które powinny się tam znaleźć. Co więcej, są to frakcje czyste i w odpowiedniej ilości – podkreśla A. Zaremba.

Miejski Punkt Elektroodpadów
Miejski Punkt Elektroodpadów przyjmuje zużyte świetlówki

Szeroki wachlarz zastosowań

Choć rynkowa nazwa produktu to Miejski Punkt Elektroodpadów, to jednak pojemnik może być z powodzeniem dostosowany do zbierania także innych rodzajów odpadów. – Możemy w nim gromadzić baterie, ale równie dobrze można wykorzystać go do zbiórki nakrętek. Możemy zbierać telefony, ale znajdzie on zastosowanie także do gromadzenia drobnych kluczy, które będą złomem – przekonuje Andrzej Zaremba. Przykładem niestandardowego zastosowania mogą być dwa krakowskie „Ekopudełka”, bo tak zostały tam nazwane pojemniki firmy KAZAR Polska. W każdym z nich jedna tuba jest przeznaczona do zbiórki ampułkostrzykawek, a druga na przeterminowane leki, a oba „Ekopudełka” stoją na terenie PSZOK-ów i znajdują się pod stałą kontrolą. W obu pojemnikach zastosowano jednorazowe tuby wykonane z kartonu. – W celu zachowania bezpieczeństwa pracownika opróżniającego zbiorniki postanowiliśmy zrezygnować z przesypywania czy przekładania tych odpadów. Chodzi o to, by pracownik nie był narażony na ryzyko zakłucia się – podkreśla A. Zaremba. Zastosowań pojemników jest zatem wiele, pozostaje tylko kwestia kreatywności użytkownika. Zawsze istnieje też możliwość modyfikacji punktu już w trakcie jego eksploatacji, gdy np. okaże się, że klient zamówił punkt z dwoma komorami na zużyte płyty CD/DVD, ale nie zbiera się ich w danym punkcie dość dużo, a większe jest zapotrzebowanie na komory przeznaczone na baterie. Wówczas można zmienić okienko wrzutowe na dostosowane do danego odpadu.

punkt może służyć także do zbiórki odpadów medycznych

Wsparcie gminnych systemów selektywnego zbierania odpadów

Miejski Punkt Elektroodpadów to wsparcie gminnych systemów selektywnego zbierania odpadów. Jak pokazują przykłady z wielu miejsc Polski, jest ono potrzebne, bo mieszkańcy często mają problem, co zrobić z danym elektroodpadem. Dzięki punktom nie muszą już z tymi drobnymi odpadami specjalnie jeździć do PSZOK-ów.

Miejski Punkt Elektroodpadów
KAZAR Polska

artykuł promocyjny

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama