Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Co piąty Polak w nielegalny sposób pozbywa się zużytego sprzętu AGD i RTV. I choć większość z nas wie, co grozi za taki proceder, to jednak elektrośmieci, zwłaszcza te o mniejszych gabarytach, lądują w zwykłym koszu. W ciągu ostatniego roku Polacy wyrzucili ponad 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT, a co drugi z nas niepotrzebnie gromadzi elektrośmieci w piwnicy czy na strychu. Z badań wynika, że tylko 40% Polaków może pochwalić się swoją wiedzą na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Z myślą o jednych i drugich organizowany jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – wskazują organizatorzy wydarzenia w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci po raz trzeci w Polsce

13 października obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum, a oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerami wydarzenia są Związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – razem zadbać o naszą planetę!

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to okazja by wziąć udział w szeregu akcji edukacyjnych, które są skierowane zarówno do konsumentów czy przedsiębiorców, jak i mediów oraz instytucji kultury. Wszystkie te działania mają jeden cel, którym jest propagowanie idei właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Podczas różnego rodzaju spotkań, quizów czy promocji są promowane prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci. Organizatorzy poprzez tę proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków, aby nie wyrzucali elektrośmieci do śmietników czy lasu, a oddawali je do specjalnych punktów.

Trzeba, abyśmy w końcu zdali sobie sprawę, że wyrzucając zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny „gdzie popadnie” zanieczyszczamy nasze otoczenie, w którym przecież sami żyjemy – oddychamy tym skażonym powietrzem, jemy owoce i warzywa, które rosną na zanieczyszczonej glebie. Jest to również wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz zachęcania naszych najbliższych – rodziny, przyjaciół czy sąsiadów do ochrony środowiska naturalnego poprzez właściwe postępowanie z elektrośmieciami – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – włącz się do zabawy i dowiedz się więcej!

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to wiele internetowych akcji, a udział w nich mogą wziąć wszyscy. Niespodzianki, które przygotowali organizatorzy mają przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy o elektrośmieciach i sprawić, że każdy mieszkaniec będzie wiedział, w jaki sposób zarządzać zużytymi odpadami elektrycznymi i elektronicznymi.

Można np. wziąć udział w quizie na temat elektrośmieci, sprawdzić swoją wiedzę i wygrać gadżety. Organizatorzy zachęcają m.in.: „Nie bądź marudą i dołącz do znanych ekoinfluencerów i na swoim profilu w social mediach promuj informacje na temat  elektrośmieci”.

Elektrośmieci – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Do elektrośmieci zalicza się każdy ZSEiE, czyli zepsute pralki, stare lodówki, telewizory, komputery, świetlówki i wszelkie inne sprzęty zasilane prądem lub bateryjnie. Podkreślić przy tym należy, że elektrośmieci są odpadami niebezpiecznymi. Zawierają bowiem wiele szkodliwych substancji, jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza i degradują środowisko przyrodnicze.

Pamiętaj! Nie wyrzucaj do kosza, zanieś do punktu!

Żadnych elektrośmieci nie powinniśmy wyrzucać do zwykłego kosza! – podkreślają organizatorzy akcji i dodają, że grozi za to kara grzywny, która może wynieść aż 5 tys. zł O zakazie wyrzucania zużytych urządzeń do zwykłego śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na każdym z nich. Należy również zdać sobie sprawę, że pozostawianie elektrośmieci w miejscach do tego nieprzystosowanych może spowodować zatrucie ludzi i zwierząt substancjami, które występują w ZSEiE. Dlatego też niezwykle ważne jest, byś elektrośmieci oddawać do specjalnych punktów, w tym punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK – ów). Organizatorzy akcji pn. Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci przypominają, że jeśli chcemy pozbyć się starej lodówki czy pralki, która tylko zalega nam na strychu, śmiało można skorzystać z dostępnej w wielu miastach usługi bezpłatnego odbioru tego typu odpadów. Wymieniając sprzęt na nowy, ten stary możemy pozostawić w sklepie, w którym dokonywane są zakupy. Warto również wiedzieć, że w sklepach wielkopowierzchniowych można oddać elektrośmieci, bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Dzięki temu, każdy ZSEiE trafi do odpowiednich zakładów przetwarzania, w których zastanie poddany procesom odzysku i recyklingu. Z uzyskanych w ten sposób surowców produkowane są nowe urządzenia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama