Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci w Polsce

13 października br. już po raz drugi w Polsce obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji w październiku przeprowadzonych zostanie szereg akcji edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców.

Akcje te będą miały na celu propagowanie idei recyklingu elektroodpadów, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE). Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to inicjatywa organizacji WEEE Forum, która zrzesza organizacje odzysku typu not-for-profit z branży elektroodpadów. Z tej okazji na całym świecie w październiku prowadzone są specjalne wydarzenia oraz kampanie w mediach zachęcające do prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Ich głównym celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem RTV i AGD. W tym roku do akcji przystąpiło 50 organizacji z 40 krajów z całego świata.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

W Polsce Dzień Bez Elektrośmieci będzie obchodzony po raz drugi, a jego oficjalnym organizatorem jest organizacja odzysku ElektroEko, działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerami wydarzenia są Związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD.

Rosnący problem elektrośmieci

Szacuje się, że w 2018 r. na świecie wytworzono 50 mln ton elektrośmieci. Połowa z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory, a pozostała część to urządzenia gospodarstwa domowego oraz urządzenia grzewcze i chłodnicze. Z danych ONZ wynika, że rok rocznie tylko 20% elektroodpadów jest poddawana recyklingowi. A 40 mln ton trafia na wysypiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. W samej Unii Europejskiej, która uchodzi za lidera w recyklingu elektrośmieci, tylko 35% tego typu odpadów jest oficjalnie zgłaszane jako zebrane i poddane recyklingowi.

Z jednej strony są to ogromne straty dla środowiska, a z drugiej dla krajowych gospodarek. Bo w ten sposób tracimy niezwykle cenne surowce, które można ponownie wykorzystać oraz uniezależnić się od ich importu spoza kraju – ocenia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. I dodaje: – A wiele cennych surowców znajduje się w rzeczach codziennego użytku, jak choćby smartfon czy laptop. Dlatego warto ludziom przypominać, że kupując nowe urządzenie mamy obowiązek pozbyć się starego w sposób legalny. Dotyczy to zarówno małej baterii, żarówki energooszczędnej czy LED, jak również smartfona, suszarki czy pralki i lodówki. Co więcej, za wyrzucenie takiego urządzenia do śmietnika czy np. porzucenia go w lesie grozi grzywna do 5 tysięcy zł.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci – nagłaśniać problem

Z kolei Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska zwraca uwagę, że Polacy bardzo chętnie wymieniają stary sprzęt na nowy. – Firmy z branży AGD produkują rocznie w Polsce ponad 22 miliony sztuk sprzętu. Tylko w ubiegłym roku Polacy kupili produkty AGD za ponad 10 miliardów zł. A to oznacza, że rośnie też liczba zużytego sprzętu, z którym przecież trzeba coś zrobić – mówi Wojciech Konecki. Podkreśla, że właśnie takimi akcjami, jak Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, należy nagłaśniać problem niewłaściwego zagospodarowywania e-odpadów oraz edukować społeczeństwo w tym zakresie. – Oprócz ogromnych pieniędzy, które dzięki recyklingowi zostaną w naszym kraju, prawidłowe postępowanie z elektrośmieciami będzie miało także wpływ na środowisko, które jest bezcenne – dodaje dyrektor generalny APPLiA Polska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl, rys. ElektroEko

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama