Działania przeciwko mafii śmieciowej – kolejne osoby z zarzutami

Na stronie policja.pl opublikowana została informacja o tym, że następnych pięć osób usłyszało prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym mafii śmieciowej. To – jak zaznaczyła policja – kolejna realizacja w wielowątkowym śledztwie, które od 2018 roku prowadzą policjanci z Częstochowy. Śledztwo prowadzą funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, a nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Katowicach. Dotychczas objęło ono 70 osób podejrzanych i 40 miejsc porzucenia odpadów. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości prawie 4 mln zł.

Pięciu osobo podejrzanym o udział w mafii śmieciowej grozi 15 lat odsiadki

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie od 5 lat prowadzą wielowątkowe śledztwo. Dochodzenie dotyczy działalności mafii śmieciowej. Efektem pracy śledczych jest przedstawienie prokuratorskich zarzutów kolejnym pięciu osobom. Wszystkim im grozi nawet do 15 lat więzienia – podała policja.

18 grudnia 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach przedstawiono zarzuty i przesłuchano pięć osób biorących udział w zorganizowanych grupach przestępczych, kierowanych przez Jacka B. i Radosława W. Obie grupy przestępcze, miały na celu popełnianie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Podejrzanym zarzucono działalność, polegającą na ułatwianiu pozostałym członkom grupy porzucenie ponad 21 tys. ton odpadów niebezpiecznych. Są to odpady pochodzące z przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego, motoryzacyjnego oraz z produkcji materiałów wybuchowych. W tej masie są też odpady kwasów trawiących oraz odpadów tzw. żółtych i czerwonych wód. Jak wskazali stróże prawa, nielegalny proceder polegał na wystawianiu nierzetelnych kart przekazania opadów. W dokumentach tych potwierdzano fikcyjne przyjęcie tych odpadów na stan magazynowy podmiotów gospodarczych. Przy czym podmioty te nie prowadziły w tym czasie rzeczywistej działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami.

Ze wsparciem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Zatrzymania podejrzanych były realizowane przez policjantów ze wspomnianej specjalnej grupy dochodzeniowo-śledczej z Częstochowy. Ich działania wspierał Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wobec trzech podejrzanych sąd zastosował trzymiesięczny areszt, o co wnioskowała prokuratura. Natomiast względem dwóch pozostałych zastosowane zostały środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – podała policja.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

Partner Portalu