w duchu less waste

Uroczystość Wszystkich Świętych w duchu less waste

Nadmiar odpadów na cmentarzach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ekologiczny, zdrowotny i etyczny. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych przypomina o tym projekt Caritas Laudato Si, zachęcając do uczczenia pamięci zmarłych w duchu less waste.

W listopadzie sztuczne wieńce i znicze mnożą się na grobach odwiedzanych przez kolejnych krewnych. Wyglądają efektownie i zaspokajają potrzebę upamiętnienia bliskich zmarłych, ale tylko przez chwilę. Kiedy odwiedzający groby wrócą do domów i swoich codziennych spraw, one będą raczej straszyć niż dekorować. Mimo wszystko trudno nam zrezygnować z przywiązania do przynoszenia na groby nadmiaru ozdób – zwraca uwagę Caritas Polska (CP).

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny bez plastiku i bez nadmiaru

– To wynika z pędu życia, z tego, że nie bardzo umiemy się przygotować do samego świętowania i nie umiemy celebrować święta. Mamy potrzebę, żeby obkupić się, z reklamówkami wejść na cmentarz i obstawić groby zniczami, sztucznymi wiązankami, pokazując, że pamiętamy o naszych zmarłych. Jednak nie o to chodzi – mówi brat Cordian OFM, animator krajowy Cairtas Laudato Si.

Przy okazji CP przypomina, że według Najwyższej Izby Kontroli w Polsce jest ponad 15 tys. cmentarzy, a każdy z nich w listopadzie może być źródłem nawet 200 ton odpadów. W tym głównie tworzyw sztucznych. W rezultacie daje to ilość 3 mln ton odpadów – podkreśla CP. Organizacja dodaje, że przecież można świętować inaczej i zaznacza przy tym, że nie namawia do porzucenia tradycji. Zachęca za to do zastanowienia i mądrego czczenia pamięci zmarłych. „Wszak masowa produkcja przedmiotów z plastiku rozpoczęła się w XX wieku, zatem przez setki lat obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny bez plastiku i bez nadmiaru, który jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata” – zaznaczono w informacji prasowej CP.

Świętowanie w duchu less waste – mniej zniczy

Symbolem listopadowego święta jest znicz. Według tradycji jego światełko miało pomagać zbłąkanym duszom odnaleźć drogę. Dziś oznacza wieczność i życie. Nie musimy z niego rezygnować – wystarczy, że w tym roku zaniesiemy na groby mniej zniczy. Nie 30, ale na przykład trzy. To duża zmiana i dużo mniej zaśmiecających naszą planetę odpadów, bo przecież najczęściej wybieramy znicze z plastikową podstawą i nasadką. Poza tym oprócz zmiany ilościowej możemy też dokonać zmiany jakościowej. Na stoiskach przy cmentarzach w pierwszych rzędach pysznią się olbrzymie znicze połyskujące złotem i srebrem, ale gdzieś z boku na pewno znajdziemy gliniane miseczki wypełnione woskiem. Nie krzyczą z daleka: „tu jestem i sporo kosztuję”, jednak ustawione na grobach wyglądają szlachetnie i pięknie. Co więcej, można je ponownie wykorzystać. Wystarczy kupić wosk pszczeli (dostępny np. w sklepach z produktami pszczelimi) i kawałek jutowego sznurka – zachęca CP.

W duchu less waste – „Mniej śmieci – więcej pamięci”

Prawda jest taka, że człowiek dotąd nie wymyślił niczego, co urodą przewyższałoby naturę – podkreśla CP. Organizacja dodaje, że żaden sztuczny kwiat nie może równać się z żywą rośliną, a nawet z pożółkłymi liśćmi i wszystkim tym, czym jesień stroi świat. To prawda, że w listopadzie na grobach królują prawdziwe jesienne kwiaty – chryzantemy. Jednak każdy krzaczek sprzedawany jest – dla obniżenia kosztów – w plastikowej doniczce, którą trudno wykorzystać ponownie. Warto więc pomyśleć o innych ozdobach. Alternatywą są naturalne wiązanki, które można znaleźć na przycmentarnych stoiskach lub zrobić samodzielnie. Decydując się na taką ozdobę można mieć pewność, że nawet gdy przywiędnie, będzie wyglądała lepiej niż wypłowiałe sztuczne kwiaty – podkreśla CP.

„Mniej śmieci – więcej pamięci” – to hasło promowane przez Caritas już kolejny rok. Przypomina ono o tym, że podczas listopadowego święta ważniejsze od ulotnych ozdób są modlitwa i przechowywana w rodzinie pamięć o zmarłych. Zamiast tracić czas na zakupowe szaleństwa, można wziąć album ze zdjęciami i powspominać w rodzinnym gronie tych, którzy już odeszli. Potem wybrać się na spacer, zebrać to, co daje jesienią natura, i samodzielnie zrobić dekorację na grób – zachęca organizacja.

Inne aktywności w duchu less waste i „eko”

Caritas Polska zachęca także do innych aktywności w duchu less waste w związku z czczeniem pamięci zmarłych.

„Segreguj śmieci” – sprzątając nagrobki naszych bliskich, zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów – zachęca CP.

„Wykorzystaj zniczodzielnię albo stwórz własną”. Przy wejściach do wielu cmentarzy już funkcjonują półki, na których stoją niezniszczone znicze, które każdy może sobie wziąć, ale też przynieść własne – podpowiada CP.

„Zrezygnuj z chemii” – detergenty wykorzystywane na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych. Warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet i sodę – zachęca organizacja.

„Wybierz kwiaty lokalne”, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.

Więcej pomysłów na działania w okresie uroczystości Wszystkich Świętych można znaleźć na stronie laudatosi.caritas.pl, a także w mediach społecznościowych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny