Stołeczny magistrat zachęca warszawiaków do kupowania świątecznych choinek w donicach, argumentując, iż drzewka będą służyć także po świętach, bowiem mogą zostać posadzone w dzielnicowych parkach i miejskich lasach. Iglaki będą odbierane spod domów mieszkańców – dodaje Urząd m.st. Warszawy (UM).
Kup choinkę w donicy – zachęca stołeczny magistrat
– Decydując się na drzewko w donicy warto sprawdzić, czy korzenie nie zostały uszkodzone. Odpowiednio pielęgnowane, podlewane i nietrzymane w cieple można posadzić w ziemi, by dalej rosły np. we własnym ogródku. Przejęte przez nas po świętach choinki będziemy adoptować. Część z nich może się przyjąć na wiosnę – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Z kolei ścięte drzewka przerobimy na biomasę, która jest ekologicznym źródłem energii.
Mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewko w punkcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbiorą drzewka, które są oczyszczone z ozdób, lampek i folii. Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć choinkę do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Zostaną one przekazane dzielnicowym Zarządom Gospodarki Nieruchomościami i Zarządowi Dróg Miejskich oraz Lasom Miejskim. Zakupione przez warszawiaków drzewka wzbogacą miejskie tereny zieleni nadal produkując tlen i pochłaniając zanieczyszczenia – tłumaczy UM.
Z kolei przekazane, ścięte choinki zostaną przetworzone w „zieloną energię”, czyli prąd elektryczny – przekonuje UM i dodaje, że akcję „Ciepło z natury” organizuje wspólnie z firmą Segromet.
Choinkę w donicach trzeba pielęgnować
Jednocześnie magistrat podpowiada, że choinkę doniczkową należy trzymać w mieszkaniu krótko, najlepiej nie dłużej niż siedem dni oraz nie stawiać jej w pobliżu kaloryfera. Po świętach najlepiej drzewko wystawić w chłodne miejsce, np. do garażu lub ogródka. Latem iglak wymaga pielęgnacji, jak każda inna roślina doniczkowa. Przy odrobinie opieki drzewko będzie towarzyszyło gospodarzom przez kilka sezonów świątecznych, a później może zostać posadzone w ogrodzie lub na działce.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy iglak wyrósł w doniczce, a nie został do niej włożony po wyjęciu z gruntu – widać to po stanie gleby – jeśli jest świeża, a doniczka jest mała w stosunku do wielkości drzewka – najpewniej choinka została do niej włożona przed sprzedażą, co uszkodziło korzenie i uniemożliwia dalsze rośnięcie. Najlepiej kupować rodzime gatunki, takie jak sona, czy świerk pospolity. Zostaną nasadzone w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła znajdą miejsce na miejskich skwerach – dodaje stołeczny magistrat.
Doniczkowe świerki mieszkańcy będą mogli osobiście przekazać leśnikom. Punkt zbiórki Lasów Miejskich-Warszawa otwarty będzie w sobotę, 18 stycznia w CEPL przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer) – informuje UM.
Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy
fot. UM Warszawy