KPGO – projekt z 9 marca 2016 r. do konsultacji

 

Ministerstwo Środowiska udostępniło projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami z 9 marca 2016 r. Projekt planu wraz z prognozą jego oddziaływania na środowisko został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania.

Krajowy plan gospodarki odpadami 2022 opublikowany! (czytaj

Przygotowana uchwała wypełnia obowiązek wskazany w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zgodnie z którą plany gospodarki odpadami podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co sześć lat. W myśl tych przepisów obowiązujący Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) powinien zostać zaktualizowany najpóźniej do końca 2016 r.

KPGO projekt

Jednak jest ważniejszy powód, dla którego KPGO wymaga pilnej aktualizacji. Jest nim – wskazany w Umowie Partnerstwa, określającej kierunki inwestycji wspieranych z funduszy europejskich w latach 2014-2020 – warunek ex ante w zakresie gospodarki odpadami, który brzmi: „Promowanie zrównoważonych gospodarczo i środowiskowo inwestycji w sektorze gospodarki odpadami, w szczególności poprzez opracowanie planów gospodarki odpadami zgodnych z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. (Dz. Urz. UE L 312 z 22.11.2008, str. 3, z późn. zm.) oraz z hierarchią sposobów postępowania z odpadami”.

Jednym z kryteriów oceny realizacji tego warunku jest „Istnienie jednego lub więcej planów gospodarki odpadami, zgodnie z wymogami art. 28 dyrektywy 2008/98/WE”. Trzeba przy tym dodać, że od spełnienia tego kryterium zależy otrzymanie przez Polskę środków z funduszy europejskich na inwestycje w zakresie gospodarki odpadami w obecnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

W Projekcie uchwały wskazuje się m.in. przewidywane efekty wdrożenia w życie KPGO. Wymienione są w śród nich: „Ograniczenie wytwarzania odpadów, zwiększenie ilości odpadów przekazywanych do recyklingu, wyeliminowanie nieprawidłowo prowadzonego zagospodarowania odpadów, podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z odpadami”.

Warto też dodać, że KPGO to dokument zawierający analizę obecnego stanu, przedstawiający prognozę zmian oraz wytyczający cele i kierunki działań w zakresie gospodarki odpadami w Polsce.

Uwagi i wnioski do projektu KPGO (dokument dostępny tutaj) mogą być wnoszone w terminie do 25 kwietnia br. Można tego dokonać na piśmie wysyłając korespondencję na adres: Ministerstwo Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub zgłaszając uwagi ustnie do protokołu (w Zespole ds. Planowania Gospodarki Odpadami Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska przy ul. Wawelskiej 52/54 w Warszawie, pok. nr 102 A, I piętro). Wnioski związane z projektem KPGO można też przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym. Uwagi mogą być zgłaszane na adresy poczty elektronicznej: lucja.dec@mos.gov.pl oraz katarzyna.rojek@mos.gov.pl. Ministerstwo zachęca przy tym do skorzystania ze specjalnego formularza (dostępny tutaj).

Na podstawie: bip.mos.gov.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu