Nowe kosze na śmieci

Nowe kosze na śmieci w Łodzi

Nikt tak dobrze nie zna potrzeb miasta jak jego mieszkańcy. Dlatego to właśnie łodzianie mogli zdecydować, gdzie pojawią się nowe kosze na śmieci. W sumie, w Łodzi będzie ponad pół tysiąca nowych pojemników do segregacji – podał Urząd Miasta Łodzi (UM).

Czterokomorowe kosze na śmieci

Nowe kosze na śmieci zostały wyposażone w cztery oddzielne komory – na odpady zmieszane, szkło, papier oraz metal i tworzywa sztuczne. Dzięki temu mieszkańcy Łodzi będą mogli segregować śmieci nie tylko w swoich domach, ale i podczas spacerów czy w drodze do pracy. To pozwoli miejskim służbom sprawniej oddzielać odpady, które później trafią recyklingu – przekonuje UM.

– Czystość to jest jeden z naszych priorytetów. Chcemy, żeby mieszkańcy idąc ulicą, mieli kosze w zasięgu ręki i mogli z nich korzystać. Zależy nam też na selektywnej zbiórce odpadów. To wynika m.in. z poczucia odpowiedzialności za środowisko. Chcemy odzyskiwać jak najwięcej surowców, które można poddać recyklingowi i dlatego zachęcamy mieszkańców, do tego, żeby świadomie wyrzucali odpady do odpowiednich komór – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Nowe pojemniki pojawiają się tam, gdzie chcieli łodzianie. W internetowej ankiecie wybrali kilkaset potencjalnych lokalizacji na terenach należących do miasta lub przez nie zarządzanych. Później Wydział Gospodarki Komunalnej UM przeanalizował te propozycje i wskazał miejsce dla 530 koszy do segregacji. Urzędnicy musieli sprawdzić, czy na chodnikach jest wystarczające miejsce na czterokomorowy pojemnik. Weryfikowali też, czy w danej lokalizacji wkrótce nie rozpocznie się duża inwestycja – podaje magistrat.

By ułatwić identyfikację poszczególnych koszy

Wszystkie nowe kosze zostaną oznakowane w specjalny sposób. Na każdym z nich pojawi się numer identyfikacyjny. Zamieszczony zostanie tam także numer telefonu, pod który łodzianie mogą dzwonić, by zgłosić przepełniony lub uszkodzony pojemnik.

Miasto wprowadza takie rozwiązanie po to, by ułatwić mieszkańcom i miejskim służbom identyfikację poszczególnych koszy. Dzięki temu pojemniki będą znacznie szybciej opróżniane czy naprawiane. Do tej pory zgłoszenia łodzian bywały nieprecyzyjne – przekonuje UM. Mieszkańcy mieli bowiem trudności ze wskazaniem dokładnej lokalizacji kosza, a to opóźniało działania odpowiedzialnych służb. Teraz to się zmieni – zapewniają miejscy urzędnicy.

– Apeluję do mieszkańców Łodzi. Wszyscy dbajmy o wspólną przestrzeń! Nie wyrzucajmy śmieci na ulicę! Mam nadzieję, że te nowe kosze, które pojawią się w miejscach, wskazanych przez samych łodzian przysłużą się czystości. Służby regularnie sprzątają i opróżniają pojemniki, ale zachęcam do tego, by w razie potrzeby korzystać z tego nowego udogodnienia i zgłaszać potrzebę interwencji – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Żeby zgłosić przepełniony lub uszkodzony kosz na śmieci wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 790 207 044 i podać kod pojemnika. Służby odpowiadające za czystość w mieście od razu podejmą niezbędne działania – zaznacza UM.

Nowe kosze do segregacji będą sukcesywnie stawiane we wszystkich rejonach Łodzi.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. źródło zdjęć: www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu