kompostowniki

Kompostowniki dla wrocławian

Urząd Miejski Wrocławia (UM) informuje, że na mieszkańców Wrocławia zainteresowanych zagospodarowaniem bioodpadów we własnym zakresie czeka kolejna partia kompostowników.

Jak tłumaczy wrocławski magistrat, kompostownik to specjalny pojemnik, dzięki któremu można zagospodarować zebrane podczas porządków resztki roślin, opadłe liście, ściętą trawę, czy chwasty. Mogą tam też trafić domowe odpady organiczne takie jak skorupki z jaj, obierki z warzyw, czy skórki z owoców – wylicza UM.

Darmowe kompostowniki czekają na wrocławian

Magistrat dodaje, że kompostownik jest praktycznym i proekologicznym rozwiązaniem. Jego wykorzystanie obniża opłatę za wywóz odpadów i daje możliwość wyprodukowania za darmo wartościowego kompostu. Stosowanie kompostowników, wg UM, świetnie też wpisuje się w ideę zagospodarowania odpadów w obiegu zamkniętym.

Wydział Środowiska i Rolnictwa UM od kilku lat prowadzi program bezpłatnego udostępniania mieszkańcom (posiadającym przydomowe ogródki) i wrocławskim placówkom oświatowym kompostowników do przydomowego przetwarzania odpadów zielonych i kuchennych. Do tej pory do mieszkańców trafiło 1312 sztuk kompostowników.

Jak podaje UM, o użyczenie kompostownika może wystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia lub placówka oświatowa. Warunkiem koniecznym jest dysponowanie miejscem pozwalającym na ustawienie pojemnika w sposób nie stwarzający uciążliwości innym mieszkańcom. Osoby i placówki, które zechcą ubiegać się o darmowy kompostownik, powinny też dysponować odpadami ulegającymi biodegradacji oraz mieć możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu. Kompostowniki są użyczane na okres 3 lat. Po tym okresie przechodzą one na własność użytkowników.

Wszystkie formalności – wniosek, umowę oraz odbiór kompostownika załatwiane są w siedzibie Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. UM Wrocławia (kolaż sozosfera.pl)

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama