Członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani

Kolejni członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani

Kolejnych pięć osób zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (KWP).

Nielegalne deponowanie odpadów – członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani

Jak podaje na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji (KGP), wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Tam zostały im przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom składowała i porzucała ogromne ilości odpadów chemicznych, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Wcześniej zarzuty przedstawiono już 27 osobom, a wobec 21 zastosowano tymczasowy areszt – dodaje KGP.

Policja przypomina, że sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym deponowaniem odpadów niebezpiecznych, od maja 2018 r. prowadzą, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, stróże prawa z KWP w Katowicach. Wcześniej w toku śledztwa zarzuty postawiono już 27 osobom, spośród których 21 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a pozostali podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem oraz poręczeniami majątkowymi.

Członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani – podejrzanych pięć osób

Tymczasem katowiccy śledczy zatrzymali kolejnych pięć podejrzanych osób. Zatrzymani to dwaj mieszkańcy Zabrza w wieku 40 i 43 lat, dwaj mieszkańcy Świętochłowic w wieku 41 i 70 lat oraz 55-letni mieszkaniec Małopolski. Jak ustalili funkcjonariusze, 40-letni mężczyzna prowadził na Śląsku firmę transportową, a pozostali mieszkańcy Zabrza i Świętochłowic byli w niej zatrudnieni m.in. w charakterze kierowców. Natomiast 55-latek był zatrudniony jako kierowca w innej firmie transportowej. Jak podaje KGP, stróże prawa dokonali przeszukań miejsc zamieszkania mężczyzn oraz przeszukań dwóch firm transportowych, gdzie zabezpieczyli dokumentację.

Według informacji podanej przez KGP, śledczy ustalili, że podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych nielegalnie deponowała płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych sprawcy porzucali odpady zgromadzone w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z problemem. Nielegalny proceder prowadzony był nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także w innych regionach kraju. Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych.

Członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani i z zarzutami

Podejrzani członkowie „mafii śmieciowej” zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty objęły ponadto uczestnictwo w procederze nielegalnego transportu, składowania i porzucenia substancji niebezpiecznych na terenie Skawiny i Wojkowic, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Wobec wszystkich podejrzanych mężczyzn prokuratura zastosowała policyjny dozór.

Na podstawie policja.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama