Koalicja 5 frakcji

Koalicja 5 frakcji powiększa się o Warszawę

Koalicja 5 frakcji rośnie w siłę – do 26 koalicjantów dołączył bowiem Urząd m.st. Warszawy (UM) – poinformowała firma ENERIS. Jak zaznacza spółka, to już trzeci samorząd, który przystąpił do inicjatywy wspierającej selektywną zbiórkę odpadów poprzez system ekooznakowań i prowadzenie edukacji ekologicznej. Deklarację uczestnictwa w Koalicji 5 frakcji w imieniu stolicy 15 czerwca br. podpisał Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta.

Jak podaje ENERIS, w ciągu ponad roku funkcjonowania Koalicji 5 frakcji do inicjatywy tej dołączyło 26 różnych organizacji. Wśród nich są firmy, samorządy i organizacje pozarządowe. Mają one wspólny cel – chcą edukować swoich interesariuszy w zakresie właściwego segregowania odpadów i rozwijać system ekooznakowań.

15 czerwca br. do Koalicji 5 frakcji oficjalnie dołączył UM – trzeci, a przy tym największy samorządowy koalicjant.

Przystąpienie do Koalicji 5 frakcji jest dla nas zobowiązaniem do jeszcze większego zaangażowania miasta i jego mieszkańców oraz pracowników urzędu do właściwej selekcji odpadów komunalnych. Ważne jest także promowanie odpowiedzialnej konsumpcji, by zużytych rzeczy było jak najmniej. Identyfikujemy się z założeniami ogólnopolskiej inicjatywy – podpisując deklarację uczestnictwa w Koalicji potwierdzamy, że będziemy nadal edukowali warszawianki i warszawiaków na temat właściwej segregacji odpadów. Włączymy ten element również do innych miejskich projektów – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Koalicja 5 frakcji – by właściwie segregować odpady

Celem inicjatorów Koalicji 5 frakcji – CSR Consulting i ENERIS – jest wzrost praktycznej wiedzy na temat właściwego segregowania odpadów i wprowadzenie ułatwiających to prokonsumenckich narzędzi. Jest to też odpowiedź na postawione przed Polską przez Unię Europejską cele środowiskowe (np. poziom odzysku surowcowego w 2020 r. powinien wynieść 50%).

– Znakiem rozpoznawczym Koalicji 5 frakcji są małe piktogramy do umieszczenia na opakowaniach produktów, ale także na pojemnikach na odpady. Zależy nam na tym, aby na polskim rynku został wprowadzony taki jednolity system ekooznakowań, dzięki czemu każdy konsument będzie wiedział, do jakiego pojemnika wrzucić każdą część opakowania. Dlatego bardzo ważne jest, że w szeregach Koalicji są producenci wprowadzający opakowania na rynek lub sprzedawcy produktów w opakowaniach, ale też samorządy dostarczające mieszkańcom pojemniki czy worki na odpady, ponieważ mogą oni przetestować zaproponowany system piktogramów – podkreślił Paweł Augustyn, prezes Zarządu ENERIS Surowce.

ENERIS podkreśla, że do Koalicji należą urzędy miast, banki, firmy budowlane, farmaceutyczne, usługowe i sieci handlowe oraz związki branżowe. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nie tylko narzędzi edukacji o segregacji, ale też dostarczenie potrzebnej wiedzy. Chodzi o wiedzę o tym, jak wygląda system recyklingu w Polsce, co dzieje się z odpadami po odebraniu ich sprzed naszych domów, czy jak zorganizować system zbiórki odpadów osiedlu domów wielo- czy jednorodzinnych.

Koalicja powołała też Radę Ekspertów. Jej członkowie dbają nad poprawnością merytoryczną przygotowywanych materiałów, a także analizują dla członków bieżącą sytuację na rynku odpadów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ENERIS

fot. ENERIS

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

 

reklama