Kaucjonowanie opakowań

Kaucjonowanie opakowań – apel do prezydenta i ministra środowiska

Urząd Gminy w Żukowie (UG) poinformował na swojej stronie internetowej, że Wojciech Kankowski, burmistrz gminy wraz z Radą Miejską zaapelowali do Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Henryka Kowalczyka, ministra środowiska w sprawie gospodarowania opakowaniami.

Kaucjonowanie opakowań – apel burmistrza i rady gminy Żukowo

W piśmie datowanym na 29 marca br. przedstawiciele gminy Żukowo zaapelowali o uruchomienie ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań. System miałby objąć opakowania typu PET, szklanych butelek i aluminiowych puszek po napojach. Apel wystosowano w trosce o zmniejszenie kosztów gospodarowania odpadami.

W wystosowanym do prezydenta i ministra apelu można przeczytać, że „Za wprowadzeniem wspomnianego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań zwrotnych opowiedziały się dotychczas, postulując niniejsze rozwiązanie w Ministerstwie Środowiska, m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu czy Polski Związek Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych”.

W apelu wskazano także, że system kaucjonowania opakowań już od 2003 r. działa w Niemczech. Dzięki temu systemowi odzyskuje się ponad 90% butelek PET. Według autorów apelu Niemcy uzyskują najwyższy poziom odzysku w całej Europie.

Skuteczność systemu kaucyjnego polega na wniesieniu opłaty przy zakupie towaru w określonym opakowaniu, która następnie wraca do konsumenta po dokonaniu zwrotu opakowania. „Ten prosty mechanizm zachęca konsumentów do zwrotu opakowań” – podkreślono w liście.

„Doświadczenia naszego zachodniego sąsiada, są dobrym przykładem do wprowadzenia podobnego systemu w Polsce, jednak należy mieć na uwadze, że nie może się to odbyć bez wprowadzenia ogólnopolskich przepisów dotyczących kaucji.” – wskazano w piśmie podpisanym przez burmistrza Kankowskiego.

Wystosowanie omawianego apelu uchwałą nr VI/87/2019 wsparła Rada Miejska w Żukowie.

Na podstawie www.zukowo.pl

fot. sozosfera.pl

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny