Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz transportu zawierającego baloty przezroczystej i kolorowej folii.
Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen/Kołbaskowo, ujawniono także przewóz 23 worków typu big bag m.in. z gruzem rozbiórkowym.
Funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS ujawnili nielegalnie przewożone odpady
W workach znajdowały się rozbite cegły, bryły suporeksu, elementy żelbetonowe, żwir oraz elementy organiczne w postaci traw i krzewów. Ponadto zapakowane w nich były: ścinki papy, rozbite kafle ceramiczne, połamane płyty wiórowe, poszarpane kawałki folii, połamane rynny oraz ceramiczne elementy pieca kaflowego.
Kontrolujący zakwalifikowali przewożony towar jako odpady „spoza listy”, tj. jako mieszaninę odpadów o różnych kodach.
Następnie skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie (WIOŚ) o ocenę ładunku pod kątem spełnienia definicji odpadu. W opinii WIOŚ-u, były to odpady, a wysyłający transport był obowiązany do poinformowania o swoich zamiarach przewozu odpadów wszystkie właściwe organy. Przed rozpoczęciem wysyłki winien był także uzyskać pisemną zgodę.
Dalsze postępowanie przejął Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), który zwrócił się do swojego odpowiednika w Niemczech z wnioskiem o podjęcie działań gwarantujących zwrot nielegalnie przemieszczonych odpadów do kraju wysyłki.
Na tym jednak nie koniec. Oto bowiem podczas drugiej kontroli, w tym samym miejscu, zatrzymano ładunek odpadów folii. Pojazd nie był oznaczony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie szczególnych wymagań dla transportu odpadów tablicami z literą „A”, które powinno być umieszczone na pojeździe przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Kierowca twierdził, że ładunek nie stanowi odpadu, w związku z czym dodatkowe dokumenty nie są wymagane, a pojazd nie musi być oznakowany.
Funkcjonariusze KAS także w tej sprawie zawnioskowali do WIOŚ o sporządzenie oceny przewożonej materii. Także ten ładunek, w opinii WIOŚ, spełniał definicję odpadu, a jego przemieszczanie zostało zakwalifikowane jako nielegalnego transgraniczne przemieszczanie. Zgromadzoną dokumentację przekazano do GIOŚ-u, który podjął postępowanie w sprawie. Przewożony ładunek został zabezpieczony i jest pod stałym nadzorem funkcjonariuszy KAS.
Łącznie funkcjonariusze z zachodniopomorskiej KAS zatrzymali na granicy prawie 47 ton odpadów z Niemiec.
Na podstawie www.mf.gov.pl
fot. KAS