jak segregować odpady

Jak segregować odpady? Wyszukiwarka podpowie warszawiakom

Wystartowała wyszukiwarka #SegregujNa5! Teraz warszawiacy mogą szybko i wygodnie sprawdzić, do którego kosza wyrzucić wytworzone przez siebie odpady – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).

#SegregujNa5!, czyli jak segregować odpady…

Gdzie wyrzucić karton po soku? Do którego kosza powinny trafić resztki z kurczaka? Czy trzeba myć słoik przed wyrzuceniem go do SZKŁA? Na te i wiele innych pytań mieszkańcy znajdą odpowiedź na stronie segregujna5.um.warszawa.pl. Wyszukiwarka zawiera ponad 400 rekordów i będzie na bieżąco uzupełniana o nowe informacje, które zgłoszą użytkownicy. Przedstawione są też tam podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów – np. „Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów”, „Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH”. Mieszkańcy mogą również sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie – zaznacza stołeczny magistrat.

Wyszukiwarka powstała dzięki warszawiakom, ich pytaniom, dociekliwości oraz zaangażowaniu w dbanie o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że będą często z niej korzystać. Chcemy, żeby wiedza o selektywnej zbiórce odpadów była łatwo dostępna, co wpłynie na lepszą jakość segregacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Kampania informacyjno-edukacyjna – #SegregujNa5!

Stołeczny UM przypomina, że od blisko roku prowadzi kampanię informacyjną w mediach społecznościowych na temat nowych zasad segregacji, pod hasztagami #RadyNaOdpady oraz #SegregujNa5. Według magistratu, inicjatywa spotkała się z dużym odzewem warszawiaków – przesłali oni wiele pytań, komentarzy i sugestii związanych z troską o środowisko i ideą „less waste”. Teraz miasto rozpoczęło trzecią odsłonę kampanii o selektywnej zbiórce odpadów. Warszawiacy mogą spotkać się ze wskazówkami, takimi jak „Blistry po lekach wyrzuć do zmieszanych” czy „Skórkę od banana wyrzuć do BIO i inne resztki po owocach też”. Nośniki odsyłają na adres www.czysta.um.warszawa.pl oraz Warszawa 19115, gdzie znajduje się wyszukiwarka #SegregujNa5.

W tym roku w Warszawie były stopniowo wprowadzane nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów. Akcja edukacyjna ma ułatwić mieszkańcom wprowadzenie ekologicznych nawyków do swojego życia, ponieważ z odpadów zmieszanych można odzyskać tylko ok. 10% surowców. Z kolei z posegregowanego szkła możliwe jest odzyskanie 95% surowca, z papieru 80%, a z plastiku 60%.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama