ITPOK w Łodzi

ITPOK w Łodzi: dziewięć firm zgłosiło się do wstępnych konsultacji

Dziewięć firm zgłosiło się do wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych – ITPOK w Łodzi. Wśród nich są podmioty z Polski (z Warszawy, Krakowa i Raciborza), a także z Hiszpanii, Francji i Hong Kongu. Teraz trwa sprawdzanie dokumentów firm, a miasto przeprowadzi konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi – podkreślił w ubiegłym tygodniu Urząd Miasta Łodzi (UM). Z uwagi na COVID-19 będą one miały formę video konferencji – dodał magistrat.

Miasto chce rozpoznać uwarunkowania budowy spalarni odpadów

Jak wskazuje UM, nie ma terminu rozpoczęcia ani zakończenia konsultacji, a miasto chce w ich ramach uzyskać możliwie dokładne informacje na temat tego rodzaju inwestycji. Chce również poznać otoczenie rynkowe, uwarunkowania prawne i techniczne, a także ekonomiczne oraz warunki brzegowe dotyczące budowy instalacji przez podmiot prywatny, który następnie będzie ją też eksploatował na podstawie wieloletniej umowy z samorządem.

ITPOK w Łodzi ma powstać na terenie należącym do Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ), przy ul. Sanitariuszek. Przeznaczona na ten cel działka ma ok. 6 ha powierzchni. Inwestycja ma być prowadzona w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. W tym trybie podmiot prywatny zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatować obiekt na podstawie wieloletniej umowy, a miasto będzie tam dostarczać odpady odbierane od łodzian. Szacunkowy koszt to 1 mld zł, a wydajność 200 tys. ton odpadów rocznie.

ITPOK w Łodzi – decyzja o budowie jeszcze nie zapadła

Jak zaznacza UM, konsultacje rynkowe to początek procedury mającej na celu budowę instalacji. Wstępny harmonogram inwestycji zakłada na 2023 r. przetarg na budowę, a na 2026 r. – zakończenie inwestycji. Jednocześnie miejscy urzędnicy zastrzegli, że ogłoszenie i prowadzenie konsultacji nie jest tożsame z decyzją o budowie spalarni.

Liczba zgłoszeń od firm pokazuje, że jest zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami. Oczywiście kluczowe będą wnioski z rozmów, jakie przeprowadzimy, wyjaśnią nam szereg wątpliwości i pewno pomogą podjąć decyzję o budowie instalacji. Na razie nic nie jest przesądzone, decyzja nie zapadła – podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

ITPOK w Łodzi – kto zgłosił się do konsultacji?

Do konsultacji zgłosiły się następujące firmy: URBASER (Hiszpania), TRAKCJA (Warszawa) – lider konsorcjum z INTER-BIS Biuro Inżynierii Środowiska, Kraków – partner konsorcjum, REMONDIS Zawodzie, RAFAKO w restrukturyzacji (Racibórz), SUEZ Polska (Zawodzie). W gronie podmiotów zainteresowanych konsultacjami są także CHINA EVERBRIGHT ENVIRONMENT (CEE) z Hong Kongu, Dalkia Wastenergy (Francja), a także VINCI Environnement (Francja) i EEW Energy from Waste Polska (Warszawa).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama