Instalacja do spalania RDF-u

Instalacja do spalania RDF-u w Stalowej Woli

Instalacja do spalania RDF-u ma powstać w Stalowej Woli. Grupa TAURON poinformowała, że zamierza wesprzeć miasto, które planuje budowę instalacji do spalania paliwa alternatywnego (RDF). W miniony piątek (9. sierpnia br.) podpisany został w tej sprawie list intencyjny.

Będzie instalacja do spalania RDF-u w Stalowej Woli – list intencyjny podpisany

Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy w Stalowej Woli. Stalowa Wola to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. Cieszę się, że miasto zainteresowane jest budową nowoczesnej instalacji RDF. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie zawodowego potencjału mieszkańców Stalowej Woli – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Jak zaznacza TAURON, RDF to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku.

Firma wskazuje też, że proces produkcji paliwa alternatywnego odbywa się w dedykowanych zakładach przetwórczych, skąd gotowy produkt dostarczany jest do jednostek wytwórczych. Produkcja energii elektrycznej i ciepła prowadzona jest przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości oraz uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego – podkreśla TAURON.

Ten projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy. To także dowód, że TAURON jest otwarty na lokalne potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a dla miasta jest partnerem odpowiedzialnym społecznie – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Ostatni etap budowy bloku gazowo-parowego

Przy okazji TAURON przypomina, że w Stalowej Woli powstaje jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

Na terenie budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola trwają obecnie końcowe prace montażowe. Zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpić ma w listopadzie br., a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec 2019 r.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane cztery kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w pierwszym kwartale 2020 r.

Inwestycje w fotowoltaikę

Grupa TAURON zaznacza także, że na należących do niej terenach niewykorzystanych gospodarczo, prowadzi program budowy elektrowni fotowoltaicznych. Obecnie program jest na etapie planowania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z elektrowni jest mocno uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola, gdzie aktualnie trwa procedura uzyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejne działania etapu planowania projektu to uzyskanie warunków zabudowy i odrolnienie gruntu, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Na podstawie media.tauron.pl

fot. Grupa TAURON

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny