Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie, na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK), powstanie instalacja biologicznego przetwarzania odpadów. To inwestycja za ok. 17 mln zł. Przetarg już został rozstrzygnięty – przekazał Urząd Miasta Rzeszów (UM).
Instalacja biologicznego przetwarzania odpadów
Dzięki inwestycji trawa, liście, gałęzie będą poddawane szybkiemu procesowi kompostowania. Otrzymany w ten sposób materiał, poprawiający właściwości gleby, będzie stosowany pod nasadzenia zieleni: drzew, krzewów oraz do niwelacji terenu.
– Kompostownia, z której korzystamy obecnie, jest w stanie przerobić tylko 4 tys. ton odpadów zielonych rocznie. A takich opadów przybywa, stąd konieczność inwestycji – powiedział Sławomir Progorowicz, prezes Zarządu MPGK. Dodał też, że, nowa instalacja biologicznego przetwarzania odpadów będzie miała moce przerobowe na poziomie 10 tys. ton rocznie. Jej zastosowanie pozwoli skrócić proces przetwarzania odpadów z 3 do 1,5 miesiąca.
Roboty zrealizuje, wybrana w przetargu, firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. W ramach inwestycji powstaną bioreaktory, wentylatorownia, biofiltr oraz płuczka. Prace obejmą: wykonanie wykopów pod fundamenty, wykonanie fundamentów i montaż konstrukcji stalowej. W kolejnych etapach wykonane zostaną obudowy ścian i dachu z blachy trapezowej oraz posadzki betonowej.
Czas na wykonanie robót to 15 miesięcy od daty podpisania umowy. Inwestycja pochłonie 17 mln zł – dodał UM.
Na podstawie nadesłanej informacji
Fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













