Inne odpady niż zadeklarowane

Inne odpady niż zadeklarowane? Firmie grożą konsekwencje

Inne odpady niż zadeklarowane w dokumentacji przewożono niesprawną naczepą bez aktualnego przeglądu technicznego. Nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), a na miejsce kontroli wezwano również pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) – podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

Problemy techniczne samochodu i inne odpady niż zadeklarowane

W poniedziałek (7 czerwca), na autostradzie A1 koło Torunia, inspektorzy z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej GITD zatrzymali do kontroli zestaw należący do polskiej firmy transportowej. Ciężarówka przewoziła odpady. Stan techniczny naczepy pozostawiał sporo do życzenia, więc na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Inspektorzy stwierdzili, że naczepa nie ma ważnego badania technicznego od ponad trzech miesięcy, więc nie powinna poruszać się po drogach. Część najważniejszych elementów układu hamulcowego była w bardzo złym stanie. Przy niektórych z kół znajdowały się pęknięte tarcze hamulcowe i całkowicie zużyte klocki hamulcowe. Jeden z klocków wypadł z zacisku hamulcowego – wskazał GITD.

Jednak nieprawidłowości dotyczyły nie tylko stanu technicznego naczepy. W trakcie kontroli dokumentów przewozowych i ładowni naczepy stwierdzono, że przewożone są zupełnie inne odpady od tych, jakie wskazano w okazanej dokumentacji. Zgodnie z kartą przekazania odpadu, przewożonym ładunkiem miała być mieszanina betonu, gruzu ceglanego i materiałów ceramicznych (kod odpadu 17 01 06). Tymczasem faktycznie przewożono odpady z mechanicznej obróbki odpadów (odpady z grupy 19 12), co jak wskazał GITD, potwierdzili wezwani na miejsce kontroli pracownicy IOŚ. Dopiero po zakończeniu czynności kontrolnych przewoźnik dostarczył właściwy dokument przewozowy – dodał GITD.

Konsekwencje grożą nie tylko za transport obejmujący inne odpady niż zadeklarowane

Za stwierdzone nieprawidłowości przedsiębiorcy i osobie zarządzającej operacjami transportowymi w firmie grożą kary pieniężne. Wobec nich zostały wszczęte postępowania administracyjne. Inspektorzy zatrzymali również dowód rejestracyjny niesprawnej technicznie naczepy i wydali kierowcy zakaz jej dalszej jazdy do momentu naprawy usterek – zaznaczył GITD.

Na podstawie www.gov.pl

fot. ITD

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama

reklama