Infolinia odpadowa

Infolinia odpadowa dla mieszkańców Kielc

Uruchomiona została pierwsza infolinia odpadowa, która w całości poświęcona jest zasadom poprawnego segregowania odpadów – informuje firma ENERIS i dodaje, że od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00 dzwoniąc pod numer 0-8000-33-44-5 każdy mieszkaniec Kielc ma dostęp do fachowców, którzy znają się na segregowaniu odpadów.

Infolinia odpadowa – ekspert odpowie na pytania o segregację śmieci

Jak zaznacza firma, idea stworzenia infolinii, która nie będzie faworyzowała żadnego pokolenia, będzie łatwo dostępna także dla osób o ograniczonej mobilności czy wykluczonych cyfrowo, pojawiła się nie przypadkowo. – Pomysł na infolinię odpadową powstał po wizycie w kieleckim radiu. W czasie godzinnego dyżuru odebrałam kilkanaście telefonów, głównie od starszych osób, z konkretnymi pytaniami o to, do którego pojemnika wrzucić stare ubrania, pojemniki po farbie czy taśmy magnetofonowe. Pokazało to, że wiele osób chce właściwie segregować, zna ogólne zasady, ale problemy zaczynają się przy rzadziej używanych przedmiotach. Od dziś już nie tylko w czasie dyżurów, ale codziennie, na pytania kielczan będzie odpowiadała doświadczona i bardzo dobrze przygotowana do zadania ekipa ENERIS – powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor komunikacji tej firmy.

Jednak infolinia odpadowa to nie wszystko…

Każdy zainteresowany tym, gdzie wrzucić doniczkę ceramiczną, sierść psa, płytę CD, świeczkę czy szczotkę do włosów, może o wsparcie poprosić pracowników infolinii odpadowej. Pilotażowy program uruchomiony w Kielcach ma pokazać, czy jest to dogodna droga kontaktu i poszukiwania wiedzy w szczególności dla osób starszych, ale nie tylko. Codziennie od południa do godziny 16.00 pod numerem telefonu 0–8000-33-44-5 dyżurować będą osoby z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu systemu segregowania na pięć frakcji. Dodatkowo mieszkańcy Kielc cały czas mogą korzystać z adresu mailowego ok@eneris.pl, a plakaty z zasadami segregowania czekają na wszystkich zainteresowanych. Informacje można też znaleźć na stronie: www.eneris.pl/jaksegregowac – zapewnia firma zajmująca się gospodarowaniem odpadami.

Infolinia odpadowa – wsparcie w nauce segregowania odpadów

Segregowanie odpadów stało się takim samym obowiązkiem, jak płacenie podatków czy przechodzenie na zielonym świetle. Poprawnego segregowania nie nauczymy się w miesiąc, ale też nie możemy liczyć na to, że zasady się zmienią i wrócimy do jednego pojemnika w naszych kuchniach – to nieekologiczne i nieekonomiczne – podkreśla ENERIS.

Infolinia odpadowa

ENERIS aktywnie wspiera kielczan w nauce segregowania. Organizowaliśmy wydarzenia plenerowe, spotykamy się z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach, dystrybuujemy profesjonalnie przygotowane materiały współtworzone w ramach Koalicji 5 frakcji. Doświadczenie pokazuje jednak, że dostęp do informacji jest uzależniony często od wieku czy możliwości korzystania z nowych technologii – powiedział Andrzej Dziewanowski, dyrektor Zakładu ENERIS Surowce w Kielcach.

Problem poziomów odzysku w spółdzielniach mieszkaniowych

Firma zwraca też uwagę, że nieuchronnie zbliżamy się do chwili, gdy każda polska gmina musi wykazać się uzyskaniem 50% odzysku surowców wtórnych. Takie są dyrektywy europejskie i przepisy prawa polskiego. Stąd w kolejnych miejscowościach coraz głośniej mówi się o kontrolach mieszkańców w zakresie prawidłowego segregowania i o nakładaniu kar na spółdzielnie nieprzestrzegające segregacji na pięć frakcji. Tymczasem, jak widać po zawartości kolorowych pojemników w altanach śmietnikowych, problemów z segregowaniem nie brakuje. – Bywają miesiące, że niemal codziennie zamiast odbierać odpady z osiedlowych altan, zmuszeni jesteśmy zostawić na pojemnikach tzw. „żółtą kartkę”, czyli ostrzeżenie o nieprawidłowej segregacji. Zdajemy sobie sprawę, że funkcjonuje odpowiedzialność zbiorowa i czasem pojedyncze osoby mogą zniweczyć wysiłki wielu mieszkańców, ale takie są zasady – jeśli odpady w pojemnikach są zmieszane, nie możemy ich odebrać i to mieszkańcy zostają z pełnym pojemnikiem – przyznaje Artur Zielonka, pracownik ENERIS odbierający odpady z terenu Kielc.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ENERIS

fot. ENERIS

partner portalu

reklama

reklama

reklama