Ile odpadów odebrano

Ile odpadów odebrano w Szczecinie? Niepokojące śmieciowe rekordy

Ile odpadów odebrano w pierwszy półroczu br. od mieszkańców Szczecina? Było to ponad 63200 ton – podkreślił Urząd Miasta Szczecin (UM) i dodał, że to aż o 3230 ton więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Magistrat podał ile odpadów odebrano w pierwszym półroczu

To negatywne zjawisko, jakim jest stały przyrost masy odpadów wytwarzanych na terenie Szczecina obserwowane jest od kilku lat. W 2020 r. z nieruchomości odebrano 127 000 ton śmieci – najwięcej w historii i więcej o blisko 2800 ton, niż jeszcze rok wcześniej. Dane z sześciu pierwszych miesięcy tego roku potwierdzają niestety ten niepokojący trend – zauważa UM.

Jak zaznacza szczeciński magistrat odpadów znów przybyło, i to aż o 5,4%, uwzględniając łącznie wszystkie ich grupy: zmieszane, opakowaniowe (papier, plastik i metal oraz szkło), gabaryty i biodegradowalne. Miejscy urzędnicy wskazują przy tym, że największy wzrost odnotowano w tej ostatniej grupie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku do pojemników trafiło ponad 8560 ton odpadów biodegradowalnych, czyli prawie 15% więcej niż rok wcześniej.

Podsumowując trzeba podkreślić, że wyniki pierwszego półrocza, poza niepokojącym rekordem masy odebranych odpadów, potwierdzają równocześnie tendencję wzrostu ilości odpadów wysegregowanych. Spośród całej masy, już co trzecia tona jest selektywnie gromadzona. Razem, opakowań, gabarytów i „bio” było blisko 21200 ton, czyli o 1775 ton więcej niż rok wcześniej – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Odstępstwo od reguły, czyli ile odpadów odebrano w Ekoportach?

Odstępstwem w pierwszym półroczu, acz minimalnym, były wyniki ilości odpadów przyjętych w szczecińskich Ekoportach. W ciągu sześciu miesięcy mieszkańcy dostarczyli do nich 5126 ton odpadów, a rok wcześniej w analogicznym okresie było ich o 240 ton więcej – wylicza UM.

Niestety, dopóki prawo w naszym kraju nie zmieni się i nie wprowadzone zostaną nowe rozwiązania, rozszerzające odpowiedzialność producentów, wszystkie koszty związane z wytwarzanymi odpadami, ponosimy my jako mieszkańcy. Wspólnie z innymi samorządami lobbujemy za takimi zmianami, ale póki co wszyscy powinniśmy uważniej przyjrzeć się swoim koszom na śmieci, pamiętając, że więcej odpadów, to większe koszty funkcjonowania systemu, które mają odbicie w rachunkach – dodaje Paweł Adamczyk.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu