Hybrydowy system opłat

Hybrydowy system opłat za odbiór odpadów

Uchwała Rady Miejskiej z 27 stycznia 2021 r. została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a to oznacza, że od 1 lipca br. w Łodzi wchodzi w życie tzw. hybrydowy system opłat za odbiór odpadów. Poinformował o tym Urząd Miasta Łodzi (UM).

Hybrydowy system opłat – zabudowa wielorodzinna

W zabudowie wielorodzinnej w Łodzi obowiązywać będzie system ustalania tzw. opłaty śmieciowej od ilości zużytej wody, według stawki 9,6 zł za metr sześcienny wody. Ilość zużytej wody będzie obliczana na podstawie wskazań wodomierza za trzy miesiące bezpośrednio poprzedzające rozlicznie, czyli w lipcu będzie brane pod uwagę zużycie za kwiecień, maj i czerwiec podzielone przez trzy – tłumaczy UM. Odczyty wodomierza i ustalenie stawki będzie zadaniem administratora nieruchomości, mieszkańcy dostaną tylko decyzję o należnej kwocie. Co ważne – co trzy miesiące stawka będzie aktualizowana na podstawie zużycia w następnych miesiącach – dodaje UM.

Hybrydowy system opłat – zabudowa mieszana i domy jednorodzinne

Z kolei w zabudowie mieszanej, czyli w budynkach wielorodzinnych z lokalami użytkowymi będzie obowiązywał system mieszany, tzn. w mieszkaniach od zużytej wody, a w lokalach użytkowych – części niezamieszkanej – uzależniony od liczby pojemników lub worków na odpady.

Natomiast właściciele domów jednorodzinnych nadal będą płacić jak dotychczas, czyli od osoby, według stawki 34 zł od osoby.

Regionalna Izba Obrachunkowa – poza kilkoma pytaniami, na które uzyskała odpowiedź – nie miała zastrzeżeń do uchwały, została opublikowana, a więc wchodzi w życie od 1 lipca. Zmiana polegająca na powiązaniu opłaty za śmieci ze zużytą wodą ma uszczelnić system czyli „wyłapać” osoby, które dotąd nie płaciły za śmieci, o czym wielokrotnie już mówiliśmy. Mieszkańcy będą mieli wpływ na wysokość stawek, ponieważ co trzy miesiące opłata za odpady będzie aktualizowana w oparciu o zużycie wody w następnych miesiącach. I nie chodzi oczywiście o zakręcanie kranów tylko o racjonalne użytkowanie wody – podkreśliła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Nie ma metod doskonałych

Nie było i nie ma narzędzi kontrolnych, dlatego uczciwi mieszkańcy płacą także za tych nieuczciwych i jest to największy mankament systemu „od osoby”. Po pierwszych miesiącach obowiązywania systemu „od wody” przekonamy się na ile zmienią się wpływy z opłat za śmieci, co da nam odpowiedź na pytania na ile udało się system uszczelnić. Oczywiście nie ma metod doskonałych, ale chcemy zmusić osoby unikające płacenia by zaczęły to robić. Dlaczego uczciwi łodzianie mają ponosić koszty nieuczciwości innych? – zwraca uwagę Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. UM Łodzi

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama