Hermetyczna hala

Hermetyczna hala dla MPGK Katowice – podpisano umowę z wykonawcą

Nowy obiekt, czyli hermetyczna hala stabilizacji odpadów dla katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) przy ul. Milowickiej wybuduje spółka AK Nova. Wartość zamówienia to ponad 17 mln zł, a – jak zaznacza Urząd Miasta Katowice (UM) – instalacja ma powstać w ciągu 12 miesięcy.

Hermetyczna hala dla MPGK Katowice – tak szybko jak było to możliwe

Do przetargu ogłoszonego przez MPGK pod koniec kwietnia 2020 r. zgłosiło się pięć firm. Ostatecznie najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka z Poznania, uzyskując 100 punktów. O wyborze wykonawcy w 80% decydowała cena, a w 20% długość okresu gwarancji na instalacje i urządzenia. Wykonawca ma teraz 12 miesięcy na budowę obiektu – wskazuje UM.

Czynności administracyjne związane m.in. z decyzjami środowiskowymi, poprzedzającymi budowę przebiegły sprawnie, ale po drodze pojawiły się dwa czynniki, które ostatecznie opóźniły start inwestycji. Po pierwsze: ogłoszenie przetargu przedłużyło się o kilka miesięcy, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W tym względzie zadziałaliśmy tak szybko, jak tylko było to możliwe. Po drugie podpisanie umowy z wybranym wykonawcą także przedłużyło się w czasie ze względu na odwołanie ze strony innego uczestnika postepowania. Teraz, gdy umowa z wykonawcą została podpisana, przed nami najważniejsza część – realizacja inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła płynnie – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Hermetyczna hala dla MPGK Katowice z systemem wentylacji i oczyszczania powietrza

Hermetyczna hala będzie wyposażona w system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych pomieszczeniach. Każde z nich posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyśpieszający proces stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, również odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać odzyskaną wodę do procesu – dodaje UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama