Gdańska spalarnia odpadów

Gdańska spalarnia odpadów – orzeczenie sądu

Zakład Utylizacyjny poinformował, że sąd wydał orzeczenie w sprawie wyboru wykonawcy spalarni odpadów w Gdańsku.

Wykonawcą gdańskiej spalarni odpadów będzie włosko-francuskie konsorcjum. Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję o odrzuceniu oferty drugiego wykonawcy, tym samym potwierdzając skuteczność wyboru dokonanego przez Zakład Utylizacyjny.

Gdańska spalarnia odpadów – przygotowania do podpisania umowy

Walka oferentów o kontrakt na zaprojektowanie, budowę i eksploatację gdańskiej spalarni odpadów była zacięta i toczyła się do ostatniej instancji odwoławczej. Ostatecznie uzyskaliśmy potwierdzenie decyzji, iż naszym partnerem w tym projekcie będzie konsorcjum włosko-francuskie. Obecnie przygotowujemy się do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakładamy, że nastąpi to jeszcze w tym roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

W postępowaniu na zaprojektowanie, budowę oraz eksploatację spalarni odpadów w Gdańsku zostały złożone dwie oferty: ITPOK Gdańsk Sp. z o.o. reprezentującej niemiecką grupę EEW oraz francusko-włoskiego konsorcjum w składzie Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Pierwotnie komisja przetargowa wybrała ofertę ITPOK Gdańsk, jednakże Astaldi odwołało się od tego wyboru. Zgodnie z decyzją Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) Zakład Utylizacyjny dokonał ponownego wyboru wykonawcy – tym razem oferty konsorcjum Astaldi, odrzucając tym samym ofertę ITPOK Gdańsk. Na tę decyzję niemiecki koncern złożył skargę do Sądu Okręgowego w Gdańsku, jednocześnie składając do KIO odwołanie od wyboru włoskiego konsorcjum. Skarga ITPOK Gdańsk została odrzucona, a odwołanie oddalone, co jest potwierdzeniem skuteczności wyboru konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru.

Jak zaznacza gdański Zakład Utylizacyjny, niemiecka grupę EEW ma jeszcze formalne możliwości złożenia skargi na drugi wyrok KIO, niemniej nie stanowi to już przeszkody prawnej do podpisania umowy z francusko-włoskim konsorcjum.

Czekamy teraz na decyzję o dofinasowaniu projektu z funduszy europejskich, której spodziewamy się w najbliższym czasie. Nie siedzimy jednak z założonymi rękami. Zgodnie z prawem zamówień publicznych przechodzimy obecnie tzw. kontrolę uprzednią, wymaganą dla określonych inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – wyjaśnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Zgodnie z założeniami, przyszły rok będzie poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa przewidziana jest na lata 2019 – 2020.

Gdańska spalarnia odpadów – postawili na doświadczenie

Postępowanie przetargowe przygotowaliśmy w taki sposób, by otrzymać oferty od największych światowych graczy na rynku termicznego przekształcania odpadów, a tym samym zapewnić sobie nowoczesność i bezpieczeństwo. I ten cel został osiągnięty – przekonuje Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Zakład Utylizacyjny podkreśla, że w skład zwycięskiego konsorcjum wchodzą firmy posiadające wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZU

fot. pixabay.com

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny

partner medialny