Gdańsk bez plastiku

Gdańsk bez plastiku – start kampanii

Wczoraj tj., w czwartek 28 lutego br., w gdańskim ogrodzie zoologicznym podczas konferencji prasowej zainaugurowano kampanię pn. „Gdańsk bez plastiku”.

Jak podaje Urząd Miejski w Gdańsku (UM), ma ona na celu promocję proekologicznych postaw, w tym dbałości o naturę. Przede wszystkim jednak ma wpłynąć na zmniejszenie zużycia plastiku w życiu codziennym.

O celach i założeniach kampanii opowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. Udział w konferencji wzięli również przedstawiciele miejskich jednostek i instytucji, którzy włączyli się do akcji – Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Zakładu Utylizacyjnego, Hevelianum oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Podzielę się swoim marzeniem. Mi się marzy Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię „Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza. Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

O świadomości zachowań w codziennym życiu i wykształcaniu dobry nawyków mówił wiceprezydent Grzelak. Zaznaczył on, że w działaniach UM i miejskich jednostek ważne jest podnoszenie świadomości mieszkańców. Oprócz wyrobienia nawyku segregacji odpadów istotna jest jego zdaniem także edukacja nt. postępowania z odpadami oraz wskazanie, jak ważna jest minimalizacja ich ilości np. dzięki świadomym zakupom.

„Gdańsk bez plastiku” – 10 zasad

Piotr Grzelak przedstawił 10 zasad, którymi każdy może się kierować w codziennym życiu, by również wpisywać się w założenia kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Wypracowaliśmy dziesięć podstawowych zasad jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć ilość plastiku. Już dziś każdy z nas może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych siatek, słomek i kubków czy butelek typu PET. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces zmiany naszych nawyków, jednak wierzymy, że możemy w tym obszarze zacząć działać dla wspólnego dobra – mówił Piotr Grzelak.

Podczas spotkania inaugurującego kampanię zaznaczono także jak ważne jest to, aby dawać dobry przykład. Dlatego wymieniono działania, jakie są prowadzone w gdańskim magistracie.

bez plastiku

Urząd Miejski w Gdańsku stawia na ekologię i chcemy dawać przykład innym. Używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zostaną zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. Z końcem lipca zostanie również wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – zadeklarowała Aleksandra Dulkiewicz.

„Gdańsk bez plastiku” w trosce o zwierzęta

Troska o środowisko to również troska o zwierzęta i świadomość, że działania człowieka często niszczą ich naturalne miejsca do życia – zaznacza UM. O tym, jak plastik wpływa na życie zwierząt opowiedział Michał Targowski, dyrektor ogrodu zoologicznego.

Trzeba mieć świadomość, że plastik zabija, i należy sobie uświadomić ile plastiku pływa w morzach i oceanach, który tak szybko się nie rozkłada, często on jest połykany przez zwierzęta i prowadzi do ich śmierci. Kiedy plastik dostanie się do pokarmu zwierząt to również może doprowadzić do bardzo ciężkich komplikacji czy nawet śmierci – powiedział Targowski.

Dyrektor podkreślił również, że w ogrodzie zoologicznym dba się o to by stosować jak najmniej tworzyw sztucznych, a docelowo je wyeliminować. Punkty gastronomiczne działające w ogrodzie używają porcelanowych talerzy i kubków oraz metalowych sztućców, zamiast plastikowych. Mówił o prowadzonych działaniach edukacyjnych, by podnosić świadomość konieczności dbania o środowisko dla dobra zwierząt i nas samych.

Deklaracja „Gdańsk bez plastiku”

Na koniec Aleksandra Dulkiewicz odczytała treść deklaracji partycypacji w kampanii „Gdańsk bez plastiku” i zachęciła wszystkich do przyłączenia się niej. Kluczowe przesłanie deklaracji brzmi: „Jedną z obywatelskich powinności jest bowiem troska o to, jakie środowisko zostawimy naszym wnukom, naszym dzieciom”.

Jak zaznacza UM, w ramach kampanii zaplanowano długofalowe działania, które mają przypominać i promować założenia akcji. Uwzględniono wśród nich m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych, czy pikniki dla mieszkańców.

Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii – torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty wykonane z surowców przyjaznych środowisku.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Gdańsku

rys. UM w Gdańsku

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama