przetworzy więcej butelek PET

Fabryka przetworzy więcej butelek PET

Firma ALPLA poinformowała, że rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku, podwajając wydajność produkcji materiału rPET – w ten sposób zakład recyklingu przetworzy 1,7 mld butelek PET. Przetwarzane w fabryce zużyte butelki PET w 95% pochodzą z naszego kraju, a odzyskane w procesie recyklingu tworzywo rPET trafia na rynek w Polsce, a także do krajów Unii Europejskiej (UE) m.in. Niemiec, Czech i Belgii.

Zakład PET Recycling Team w Radomsku rocznie przetworzy więcej butelek PET

W maju br. ALPLA uruchamia w swoim zakładzie w Radomsku dodatkową linię wytwarzania rPET, czyli tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. W rezultacie wydajność produkcji wysokiej jakości rPET w tej fabryce wzrośnie z 15 000 do 30 000 ton rocznie. By uzyskać taką ilość materiału, trzeba przetworzyć ok. 1,7 mld zużytych butelek.

Jak podaje ALPLA, tworzywo rPET z zakładu PET Recycling Team Radomsko może być stosowane do produkcji opakowań do żywności i jest w dużej mierze w ten sposób wykorzystywane np. w branży napojowej.

Naszym celem jest zwiększenie dostępności materiału rPET i aktywne działanie na rzecz tworzenia gospodarki w obiegu zamkniętym. Pod koniec 2018 r. podpisaliśmy globalne zobowiązanie, powstałe z inicjatywy Fundacji Ellen MacArthur, dotyczące nowej gospodarki tworzywami sztucznymi, w ramach którego zdecydowaliśmy się na ten cel przeznaczyć 50 mln euro. Do zobowiązania podchodzimy poważnie, inwestując m.in. w rozbudowę i ulepszenie naszych istniejących zakładów recyklingu, jak ten w Radomsku. W rezultacie podwajamy ilość produkowanego wysokiej jakości materiału rPET, który można następnie wprowadzić z powrotem do obiegu – powiedział Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

Rośnie popyt na tworzywa pochodzące z recyklingu

Kluczem do tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, wywierającej jak najmniejszy wpływ na środowisko przyrodnicze, jest edukacja konsumentów w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i znaczenia recyklingu – zaznacza firma zajmująca się przetwarzaniem opadów. ALPLA podkreślą też, że dąży do tego, by każde produkowane przez nią opakowanie z tworzywa sztucznego mogło być użyte i ponownie przetworzone z korzyścią dla ludzi i środowiska. Od 2013 r., kiedy firma otwierała zakład produkujący rPET w Polsce, systematycznie rośnie popyt na tworzywa pochodzące z recyklingu. Konsumenci są coraz bardziej świadomi znaczenia indywidualnych działań dla ochrony ekosystemu, co przekłada się na ich wybory, a firmy chcą dostarczać na rynek swoje produkty w opakowaniach o jak najmniejszym wpływie na środowisko. Ponadto nowa dyrektywa „Single Use Plastic” nakłada na europejskich producentów obowiązek zwiększenia udziału materiału z recyklingu w opakowaniach do napojów już od 2025 r. – tłumaczy firma.

Przetworzy więcej butelek PET i skorzysta z OZE

Równolegle z rozbudową zakładu, zakład PET Recycling Team w Radomsku przestawił się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jak obliczyła niezależna firma konsultingowa c7-consult, produkcja jednego kilograma rPET generuje jedynie 0,27 kilograma ekwiwalentu dwutlenku węgla. Jest to osiem razy mniej niż w przypadku produkcji materiału pierwotnego (2,19 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla według PlasticsEurope).

Używając zielonej energii, robimy logiczny, następny krok w naszej strategii. Przekształcamy zużyte materiały w surowce w najbardziej energooszczędny sposób dla przemysłu, pomagając zapewnić funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, zapobiegając zaśmieceniu, a jednocześnie przyczyniając się do walki ze zmianami klimatu – mówi Marcin Jabłoński, dyrektor zakładu PRT Radomsko.

Nowy system wytwarzania rPET został dostarczony przez austriacką firmę Starlinger, której najnowocześniejszą technologię recyklingu ALPLA stosuje od wielu lat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. ALPLA

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny